امروز : دوشنبه ۲۳ میزان ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۹

Logo moharram 2

اختصاصی /

افغانستان قوم‌گرا؛ نقدی بر عملکرد حکومت غنی و عبدالله

افغانستان قوم‌گرا؛ نقدی بر عملکرد حکومت غنی و عبدالله
یکشنبه | ۱۳۹۶/۱۰/۱۷ - ۱۲:۴۷ |
کد خبر : ۶۰۶۳ |
نوشته ها

اگر به تاریخ افغانستان نگاهی داشته باشیم در هیچ زمانی از تاریخ 5 هزارساله‌ای این سرزمین مشکلات امروزی موجود نبوده، اختلافات درونی که بیشتر آن هم مربوط به مسائل قومی، سمتی، زبانی و در مواردی مذهبی است، امان از مردم افغانستان را گرفته است.


امروز ضمن حضور نیروهای خارجی در این خاک که گونۀ جدیدی از "استعمار" است مردم افغانستان را به نا امیدترین شهروندان تبدیل کرده‌ و هرکس سَمت و سویی دارد موضوعی‌ که در گذشتۀ افغانستان به شکل امروز، جای نداشته است.
هر چند سیاست‌های نا دُرست غربی‌ها و مشخصآ انگلیس در زمان حمله‌اش بر افغانستان همین اختلافات درونی بود اما رادمردانی در مقابل سیاست‌های خَصمانه ایستادگی کرده و یکپارچگی مردم را صلاح مُلک دانستند.
پشتون‌، تاجیک‌، هزاره‌، قزلباش‌، ازبک‌، ایماق‌، ترکمن‌، بلوچ، نیازی‌، نورستانی‌ و... اقوام متشکل شدۀ افغانستان هستند و مطابق به قانون اساسی افغانستان همه از حقوق یکسان برخوردارند، در کنار یکدگیر به فرمان قانون اساسی کشور باید زیست مسالمت‌آمیزی داشته باشند.
امروز افغانستان!
از تاریخ و داشته‌های افغانستان اگر بگذریم و به امروز این سرزمین نگاهی داشته باشیم وضع موجود شکننده‌تر از هر نقطۀ از جهان بوده و از جمله آسیب‌پذیرترین کشورهای این کره خاکی به حساب می‌آید.
دولت افغانستان حتی توان تطبیق قانون بالای عده‌ای از شهروندان را نداشته در حالی که مشکلات داخلی از شمال تا جنوب، از شرق تا غرب بی‌داد می‌کند، حکومت امروزی که "وحدت ملی" نام گرفته‌ هرگز آن وحدت را نداشته است.
تلاش‌هایی هم در طول یک و نیم دهه در راستای بازسازی، فرهنگ، دانش، سیاست، اقتصاد، دین و اندیشه و... شده است اما امروز دیده می‌شود که بیشتر از هر زمانی مردم نیازمند یک وحدت هستند.
جَدَل‌های قومی!
با آنکه حضور آمریکا در خیلی از کشورها سبب از بین رفتن تاریخ و فرهنگ آن شده اما با آغاز حکومت حامد کرزی مباحث قومی و اختلافات درونی آنقدر جدی نبود.
در امروز افغانستان بحث اینکه وزیر کابینه مربوط به چه قوم و از چه نژادی است تیتر ذهن بیشتر مردم شده و برای شان مهم است که فرد منتخب از چه قومی می‌باشد در حالی‌که تا پنج سال پیش این موضوع به شکل امروز نگران کننده نبود.
نقدی بر حکومت!
"حکومت وحدت ملی" نامی که آمریکا آنرا به افغانستان تحمیل کرد! سه سال و اندی از عمر این حکومت می‌‌گذرد؛ حکومتی متشکل از اقوام و احزاب سیاسی افغانستان.
در این سه و خورده‌ای سال از گذشت عمر حکومت وحدت ملی جدی‌ترین مشکلات قومی و سَمتی دامن‌ زده شده است، ممکن است شخص رئیس جمهور و رئیس اجرایی این خواست را نداشته باشند اما بدترین روزهای همبستگی مردم در حال گذر است.
شاید تشکل حکومت وحدت ملی برنامۀ بهم‌ریزی غرب و مشخصآ آمریکا در راستای وحدت چند هزارسالۀ مردم افغانستان بوده است مردم حتی در زمان طالبان که تاریکی، جهل و ظلم همۀ سرزمین‌مان را احاطه کرده بود به مسائل قومی و سَمتی باور نداشته‌اند اما در سه سال اخیر کمتر شهروندی را می‌شود یافت که فارغ از این اندیشه‌ها باشد.
اکنون در مکتب‌ها، دانشگاه‌ها اداره‌های دولتی، ارگان‌های نظامی و کوچه پس‌ کوچه‌های افغانستان، همه با سَمت و سوی مشخص انتظار یک تلنگر و حرکت را دارند خیزش مردم تحت هیچ‌ شرایطی مدیریت نخواهد شد و اقوام به جان هم می‌افتند در حالی‌که حکومت همچنان شلاق به دست، بر طَبل مسائل قومی و سَمتی می‌کوبد.
اختلافات مذهبی!
در همۀ کشورهای اسلامی دیده شده که توهین به مقدسات زیربنای هر نوع حکومتی را از هم‌ می‌پاشد امروز حمله بر مساجد، و توهین به مذاهب در افغانستان از سوی گروه‌های تندرو و تکفیری هم یکی دیگر از ترفند‌های بیرونی‌ها بوده که این شکل از اختلافات بدترین نوع نبردهای درون‌خودی است.
دستور خدا!
اسلام شامل دو مذهب حَنَفی و جعفری در سرتاسر افغانستان حکم‌فرمایی می‌کند و قانون اساسی کشور هم این دو مذهب و دین مقدس اسلام را به رسمیت شناخته است.
وقتی پیرو دین خدا باشیم و ایمان به پیامبرش، حضرت محمد مصطفی(ص) داشته باشیم، پس تنها یک مورد از کلام خدا پایان این نوشته و همۀ بحث‌ها می‌شود.
(و اِعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّه جَمِیعاً وَلاَ تَفَرَّقُوا - همگی به ریسمان الهی چنگ زنید و پراکنده نشوید.)
نوشته شده توسط: خبرگزاری وطن24

telegram

banner2

3

D Do new

6