امروز : دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۹

Logo moharram 2

اختصاصی /

هرات و آغاز فصل ترورها؛ تَلَنگری بر حکومت محلی

هرات و آغاز فصل ترورها؛ تَلَنگری بر حکومت محلی
دوشنبه | ۱۳۹۶/۱۰/۱۸ - ۱۱:۵۹ |
کد خبر : ۶۰۶۲ |
نوشته ها

در کمتر از دو هفتۀ اخیر چهار فرد در مرکز هرات توسط افراد مسلح ناشناس ترور و به قتل رسیدند.


پلیس این ولایت هم با به‌کار گیری واژۀ "با ابراز تاسف" گفته تاکنون در این مورد کسی بازداشت نشده‌ و در پی عاملان ترورها هستند.
پلیس هرات در سه مورد گفته مشکلات شخصی سبب قتل این افراد شده و در آخرین مورد روز پیش دو تن از باشندگان ولسوالی کرخ در منطقۀ شیدایی هرات ترور شدند که پلیس این ولایت گفته چالش‌های شخصی سبب بروز این رویداد شده است.
با آنکه در 15 سال اخیر در سرتاسر کشور نا امنی از نگرانی‌ها است؛ اما جنس نا امنی در هرات متفاوت است. در هرات حملات انفجاری و انتحاری کمتر دیده شده اما ترور، قتل‌های مرموز و آدم‌ربایی همیشه سرخط خبرهای محلی این ولایت است.
قربانیان ترور در هرات شامل نیروهای امنیتی، رئیسان ادارات دولتی، علما و روحانیون، فرهنگیان و مردم عام هستند.
سال پیش در موردی حتی یک فرد معلول در مرکز شهر هرات (چهار راهی آمریت) با شلیک گلوله ترور شد. اصطلاح ترورهای زنجیره‌ای هم در مواردی در این بزرگ شهر افغانستان صِدق می‌کند.
اما نکتۀ آزاردهنده برای مردم و رسانه‌ها عدم شفافیت این قتل‌های مرموز و ارائه دلایل قانع کنندۀ حکومت محلی است.
مقام‌ها در بحرانی‌ترین وضع و اوج ترورها از تردد موتورسایکل‌ها جلوگیری کردند دلیل آن‌هم انجام بیش‌تر ترورها به وسیلۀ موتورسایکل بوده است.
با این حال در یک و یا دو سال اخیر آمار ترورها در هرات کاهش یافته بود اما در دو هفتۀ اخیر ترور چهار تن در مرکز شهر هرات آن‌هم استفاده از روش‌ قبلی نشان می‌دهد که فصل ترورها در این ولایت یک‌بار دیگر آغاز شده است.
عامل ترورها کیست؟ در پی ترورها دست چه کسی است؟ با ترور افراد به چه می‌خواهند برسند؟
این‌ها سوالاتی است که حتی مقام‌های حکومتی هرات هم به آن پاسخ داده نمی‌توانند چون دستگاه امنیتی آنقدر عملکرد ضعیفی داشته که تاکنون یک فرد اصلی از عوامل ترور را به مردم معرفی نکرده است.
آخرین اقدامات حکومت مرکزی هم جهت جلوگیری و یا کاهش ترورها در این ولایت تغییر و تبدیل والی، فرماندۀ پلیس و یا رئیس ادارۀ امنیت ملی این ولایت بوده است.
چهار ترور در کمتر از دو هفته، هم برای مردم و هم برای مقام‌ها نگران کننده است اما بحث اصلی این‌جاست که باید نگران آغاز فصل ترورها در این ولایت بود یا خیر؟

نوشته شده در: خبرگزاری وطن24

telegram

3

D Do new

6