امروز : دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۰

Logo moharram 2

اختصاصی /

هرات؛ شهر مالیات و جمع‌آوری پول

هرات؛ شهر مالیات و جمع‌آوری پول
دوشنبه | ۱۳۹۶/۱۰/۲۵ - ۱۶:۵۷ |
کد خبر : ۶۰۶۱ |
نوشته ها

میزان مالیات و درآمدی که برای دولت از هرات، یکی از کلان شهرهای افغانستان جمع‌آوری می‌شود را می‌توان با نیمی از درآمد کُل کشور برآورد کرد.


با یک حساب سر انگشتی هم به این نتیجه می‌رسیم که هرات از کلان شهرهای افغانستان اکنون به بهترین منبع درآمد دولت تبدیل شده و بوده است.
در کمتر از یکسال بیشتر از 3 میلیارد افغانی دولت تنها از مردم هرات و از طریق ادارۀ مستوفیت این ولایت مالیات جمع‌آوری کرده عواید شهرداری و گمرک این ولایت هم در هر سال به ملیاردها افغانی می‌رسد.
مردم هرات نیز قانون‌مند بوده و خیلی کم اتفاق می‌افتد که در موردی مالیات پرداخت نکنند و یا مطابق به قوانین افغانستان رفتار نکنند قانون گریزان هم همواره جریمه شده و توان مقابله با دولت را نداشته و یا علاقه‌ای به تقابل شدن ندارند.
اما اگر به بیرون از ولایت هرات سفر کنیم مالیات که هیچ پرداخت پول صرفیۀ برق و آب یک حرف مسخره‌کننده است.
حتی در ولسوالی‌های هرات هم مواردی دیده شده که مردم به پرداخت پول برق و آب باورمند نبوده و با استفاده از زور تُفنگ پولی به دولت پرداخت نمی‌کنند.
در حالی‌که تلافی آن همواره از مردم شهرنشین و قانون‌مند انجام می‌شود.
با این وجود در جریان هر ماه هم اداره‌های دولتی با هشدار به مردم خواهان پرداخت مالیات به موقع، پرداخت سر وقت پول صرفیه‌ها و... می‌شوند.
در حالی دولت بر مردم این ولایت فشار وارد می‌کند که دیده شده افراد زورمند و اداره‌های دولتی بیشترین قرض‌ را از همین دولت دارند اما همواره هشدار به مردم این ولایت داده می‌شود که اگر پول تان را در موعد تعیین شده پرداخت نکنید برق و یا آب خانه‌های تان قطع می‌شود.
هرات که در طول تاریخ افغانستان معروف به شهر علم و فرهنگ بوده مردم‌اش هرگز با دولت سرناسازگاری نداشته و همواره همکار خوب دولت‌ها بودند.
هر فشاری را تحمل کرده نیمی از درآمد روزانۀ شان را صرف مالیات و یا به‌سازی زندگی شان کردند در حالی که در مقابل همیشه و همیشه هشدار مقام‌های حکومت پاسخ قانون‌مندی شان بوده است.
اکنون از تمامی دوکان‌های مرکز و بیشتر ولسوالی‌های شهر، کسبه‌کاران، نهادهای فرهنگی اجتماعی، رسانه‌ها، اتحادیه‌های بازرگانان و کالاهای وارد شده مالیاتی جمع‌آوری می‌شود که در سرتاسر افغانستان قانون آن وجود ندارد.
با وجود آن مردم هرات همچنان پای‌بند قانون پرداخت مالیات و صرفیه‌های آب و برق، همکار دولتی هستند که گلوی شان را هر روز بیشتر از روز قبل می‌فشارد.
نوشته شده در: خبرگزاری وطن24

telegram

3

D Do new

6