امروز : دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۱

Logo moharram 2

اختصاصی /

راه حل پایان جنگ؛ خروج خارجی‌هاست

راه حل پایان جنگ؛ خروج خارجی‌هاست
پنج شنبه | ۱۳۹۶/۱۱/۰۵ - ۱۶:۱۹ |
کد خبر : ۶۰۵۶ |
نوشته ها

هلمند؛ ولایتی گرم در جنوب افغانستان که در زمان حکومت ببرک کارمل، نورمحمد تره‌کی، حفیظ ‌الله امین و داکتر نجیب‌الله "مسکو کوچک" خوانده می‌شد.


ویدئوهایی از ولایت هلمند موجود است که نشان می‌دهد این ولایت در سازندگی و زیبایی از جمله بخش‌های دیدنی افغانستان بوده است.
پس از حکومت داکتر نجیب‌الله، و تشکل نظام طالبان هلمند تبدیل شد به بزرگترین سنگر افراد آن گروه!
به دنبال سقوط نظام طالبان و تشکیل حکومت موقت، هلمند بستر هراس‌افگنی شد و در 16 سال گذشته از نا امن‌ترین ولایت‌های افغانستان بوده است.
لشکرگاه، کجکی، موسی‌قلعه، بغران، نوزاد، واشیر، نادعلی، ناوه بارکزائی، دیشو، گرمسیر، ریگ خان‌نشین، سنگین، نهر سراج و.. با شنیدن این اسم‌ها می‌توان نا امنی‌های 16 سالۀ افغانستان را تصور کرد.
مسکو دیروز، امروز گورستان تروریستان، طالبان، نیروهای امنیتی افغان و حتی نیروهای خارجی شده است.
اما دلیل نا امنی‌های این ولایت تمرکز نیروهای خارجی بر آن منطقه بوده و همین امر سبب درگیری‌های 16 ساله شده است.
اینکه خارجی‌ها در هلمند به دنبال چه هستند مشخص نیست اما در طول تاریخ این ولایت توریستی مورد توجه همۀ کشورها و مردم افغانستان بوده است.
شاید در طول 16 سال حتی یک روز هم هلمند آرام نبوده و نام‌های یادشده در بالا، سرخط اخبار رسانه‌ها بوده است؛ سربازان تا دندان مسلح در ولسوالی‌های موسی قلعه و سنگین از پای درآمدند و اکنون هلمند خونین‌ترین ولایت کشور است.
طالبانی که در آن بخش فعالیت دارند شعوری و فکری مبارزه می‌کنند و می‌توان خطرناک‌ترین نوع آنان را در هلمند یافت.
این ولایت ٦١٨٢٩ کيلومتر مساحت دارد در شرق با قندهار، در شمال با ارزگان، غور و دايکندى ، در غرب با نیمروز و فراه و در جنوب با خط ديورند هم‌‌مرز است که خط ديورند ١٦٢ کيلومتر سرحد آن را تشکيل داده است.
شاهراه کابل- هرات از ولايت هلمند عبور می‌کند.
همین اطلاعات بالا کافیست که هم طالبان و هم نیروهای خارجی مشخصآ آمریکایی‌ها در هلمند خیمه پَهن کنند.
کنترول بر هلمند یعنی حکم‌رانی بر نیمی از افغانستان، مشکل جدی پاکستان با افغانستان هم در همین هلمند وجود دارد که خط دیورند است.
در صورتی‌که آمریکایی‌ها بخواهند، هلمند را ترک کرده و امنیت آنرا تنها به نیروهای امنیتی افغان بدهند؛ وضع بهتر خواهد شد.
اما حکم‌رانی بر نیمی از افغانستان را هم طالبان و هم آمریکایی‌ها دوست دارند از طرفی خط دیورند را بزرگترین اندیشمندان روابط بین‌الملل مشکل افغانستان و پاکستان دانسته‌ و می‌گویند با حل شدن این موضوع افغانستان امن می‌شود.
هفتۀ پیش 300 سرباز تازه نفس آمریکایی وارد هلمند شدند، هدف اما مبارزه با طالبان عنوان شده است انگار طالبان تنها در هلمند حضور دارند.
در هلمند حرف‌های جدی‌تری نه از امروز و دیروز وجود دارد که وابستگی جدی به امنیت کُل کشور داشته و امنیت آن بر نیمی از افغانستان ارتباط مستقیم دارد، "خط دیورند، همسایه‌گی با قندهار، فراه، نیمروز، ارزگان، غور و..." از موضوعاتی است که هلمند را نا امن می‌کند.
اما حضور نیروهای آمریکایی را می‌توان به مشکل 16 سالۀ هلمند ربط داد و خطاب به خارجی‌ها گفت: "هلمند با رفتن تان امن می‌شود"

نوشته شده در: خبرگزاری وطن24

telegram

3

D Do new

6