امروز : دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۰

Logo moharram 2

اختصاصی /

برف خود را به بام دیگران نیندازیم

برف خود را به بام دیگران نیندازیم
شنبه | ۱۳۹۶/۱۱/۰۷ - ۱۶:۵۴ |
کد خبر : ۶۰۵۵ |
نوشته ها

از یک هفته به این طرف بحث آنفولانزای مرغی در هرات داغ شده و سر خط رسانه‌های محلی، ملی و بین‌المللی است.


اخباری منتشر شده که تائید شدن آن توسط منابع خبری به ماه‌ها تحقیق و کاوش ضرورت دارد و حرف بر روی یک ادعای کوچک نیست.
ادارۀ زراعت هرات گفته 90 درصد از مرغ‌های مبتلا به این ویروس از بین برده شدند و تلاش‌ها به هدف پاکسازی ویروس آنفولانزا از فارم‌های مرغ‌داری جریان دارد.
در این مرحله تنها وظیفۀ رسانه انتشار همین خبر است و بس!
اینکه باید هر فارم‌ مرغ‌داری مجهز به سیستم جلوگیری از شیوع ویرس‌ها باشد بحثی است کاملا پیش‌ پا افتاده و عادی اما آنچه که قابل اهمیت است، دفاع و پیش‌گیری از شیوع بیماری توسط مسئولان است.
باید به جای آنکه برف خود را به بام همسایه و یا انتقال ویروس به وسیلۀ مر‌غ‌های ویروسی دیگر کشورها بندازیم، آستین بالا زده و ابتدا ویروس را از بین ببریم تا نگرانی‌ها کمتر شود.
تحقیق، بازرسی و تحلیل اینکه، ویروس از کجا و توسط چه کسی وارد فارم‌های مرغ هرات شد، مرحلۀ پایانی کار است.
وقتی یک فارم مرغ‌داری از سوی دولت ایجاد می‌شود باید تمامی مسائل ایمنی و بهداشتی آن از سوی ریاست صحت بررسی شود.
تنها نگهداری پرورش و فروش مرغ که نشد فارم‌داری! باید بررسی و نظارتی هم روی بیماری و چگونگی حفظ بهداشت آن‌ها وجود داشته باشد.
رسانه‌ها هم در این رابطه وظیفه‌هایی دارند تنها نباید به افتتاح فارم پرورش مرغ خشنود بود و آنرا گامی به سوی خودکفایی دانست.
می‌بایست رسانه‌ها چگونگی کارکرد فارم‌های مرغ‌داری را نظارت و بررسی کنند؛ می‌طلبد تحقیق کنند که آیا سیستمی وجود دارد برای روز مبادا یا خیر؟ نه اینکه از کاه کوهی ساخته سبب ایجاد تنش شوند.
ممکن است آنفولانزای مرغی موضوع پیش پا افتاده‌ای باشد اما اتهام انتقال این ویروس از سوی حکومت یک کشور به افغانستان حرکتی ناخردمندانه بوده که می‌تواند در آینده نگرانی‌هایی را به بارآورد و سبب ایجاد تنش شود.
کشوری اگر خواستار انتقال ویروس به افغانستان باشد انتقال آن برای ما که مردمی کاملا مصرف‌گرا هستیم کار آسانیست.
به عنوان فعال فرهنگی، رسالت داریم تا دولت خود را مجبور به پاسخگویی تحقیق و بررسی وضع فارم‌های مرغ‌داری کنیم اما اگر با نام فعالیت رسانه‌ای قلم خود را کج کنیم ممکن است آیندۀ برایمان به مشکل مواجه شود.

telegram

3

D Do new

6