دوشنبه, 25 سرطان 1397
شناسه خبر:6276
رئیس اداره اقتصاد:

پلان جدید انکشاف ولایتی هرات در بودجه سال 1397 نقش مهم داشته است

  • انداز قلم
اقتصادی

طبق برنامه‌ریزی‌های اداره اقتصاد هرات، مردم به صورت مستقیم در تعیین پلان انکشافی این ولایت و بودجه‌سازی سال 1397 سهم داشته‌اند.

طبق برنامه‌ریزی‌های اداره اقتصاد هرات، مردم به صورت مستقیم در تعیین پلان انکشافی این ولایت و بودجه‌سازی سال 1397 سهم داشته‌اند.

یونس رهنورد، رئیس اقتصاد هرات به وطن24 گفت: در پلان انکشافی ولایتی بسیاری از نیازمندی‌های مردم این ولایت از آنان پرسیده شده و در بودجه سال 1397 بخشی از این نیازمندی‌ها در نظر گرفته شده است.

به بیان او، در سال‌های گذشته اداره‌های دولتی لیستی از پروژه‌های سال آینده مالی خود تهیه می‌کردند و پس از اداره محلی در دسترس اداره اقتصاد قرار می‌گرفت و در نهایت به وزارت اقتصاد می‌رسید.

رئیس اقتصاد هرات گفته اما از این پس طبق رهنمود جدیدی که روی دست است، پلان انکشاف ولایتی در هرات با مشورت نمایندگان شورای ملی، شورای ولایتی، شوراهای انکشافی، ولسوال‌ها، نهادهای مدنی، زنان و جوانان تدوین خواهد شد.

پس از تدوین، این پلان به مرکز کشور و مراجع مربوط فرستاده خواهد شد و دولت مرکزی بنا به توان مالی خویش، نیازمندی‌ها و موارد درج شده در این پلان را شامل بودجه خواهد ساخت.

آقای رهنورد اشاره کرد که بودجه سال 1397 هرات هم با کمک پلان انکشافی این ولایت که در آن مشورت مردم هم آمده بود، در نظر گرفته شده است.

برخی از نیازمندی‌های مردم در بودجه سال 1397 گنجانده شده است و برخی پروژه‌های دیگر هم خارج از بودجه و از طریق منابع دیگر از جمله کمک‌های خارجی اجرا خواهند شد.

در سال آینده 79 پروژه ملی و عمومی در هرات در نظر گرفته شده است که هزینه 55 پروژه آن از طریق دیگر منابع و 13 پروژه آن از طریق بودجه ملی به اجرا در خواهند آمد.

رئیس اقتصاد هرات افزود که در پروژه‌های یادشده تمام مردم سهم خواهند داشت و برخی پروژه‌ها هم به شکل اختصاصی برای توانمندسازی بانوان در نظر گرفته شده است.

محی الدین نوری، معاون مالی و اداری والی هرات هم تغییر روند مدیریتی پلان انکشافی از سوی اداره اقتصاد این ولایت را گامی مثبت دانست.

او گفته از این طریق می‌توان با دید باز و برنامه مشخص در رابطه با پروژه‌های هرات تصمیم‌گیری کرد.

معاون والی هرات یادآور شد که نقطه قابل توجه در پلان انکشافی این است که دیدگاه متخصصان با همکاری مردم در آن گنجانده شده و می‌تواند دولت محلی را در تطبیق آن حمایت می‌کند.

سید خلیل احمد شهیدزاده، نماینده مردم هرات در شورای ملی هم از پلان انکشافی ولایت استقبال و حمایت کرد.

آقای شهیدزاده بودجه‌سازی حق مردم است و تنها نمی‌توان از طریق معیارها روند انکشافی را به پیش برد.

او اشاره کرد که بیشترین چانه‌زنی برای تصویب بودجه به عهده نمایندگان شورای ملی است و گاه گرفتن حق بسیار دشوار است.

این نماینده مردم در مجلس نمایندگان روند نامناسب بودجه‌سازی از سوی حکومت مرکزی را هم مورد انتقاد قرار داده و بیان کرد که مسائلی همچون جغرافیا، نفوس و نیازمندی در آن مدنظر گرفته نشده است.

گفتنی است که بسیاری از ولایت‌های کشور از بودجه سال 1397 دولت ناراضی هستند و در مجلس نمایندگان پارلمان هم جار و جنجال‌های زیادی در این رابطه وجود داشت.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد