امروز : جمعه ۲۵ عقرب ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۲۰

Logo moharram 2

اختصاصی /

هبوط طالبان

هبوط طالبان
دوشنبه | ۱۳۹۶/۰۳/۰۱ - ۱۵:۳۳ |
کد خبر : ۶۰۷۵ |
نوشته ها

در این اواخر از طریق رسانه‌ها و حتی اعلامیه‌هایی که به دست می‌آید، روشن می‌شود که اختلافات زیادی میان دو دسته مشهور طالبان از جمله ملارسول و ملاهبت الله آخوندزاده به وجود آمده است.


این تنش‌ها از حملات کلامی تا نظامی میان دو جناح ادامه داشته و بیش‌تر برداشت می‌شود که ناشی از تفاوت‌های فکری و ایدئولوژی است.
ایدئولوژی که پس از مرگ ملا محمدعمر، بنیان‌گذار گروه طالبان شکل گرفت.
اما نکته اساسی دیگر که در این اواخر رخ داده، تنش‌های کاملا درونی و داخلی میان نیروهای ملاهبت‌الله آخوندزاده است.
حدود سه ماه پیش، ملا منان آخوند، والی نام نهاد طالبان ولایت هلمند پس از اینکه از به دستور هیئت رهبری طالبان وابسته به هبت الله آخوندزاده از سمتش برکنار شد، در اعلامیه ای به شدت نسبت به مدیریت این گروه انتقاد کرد.
او در اعلامیه خود این را نوشت که کشته شدن تعداد زیادی از فرماندهان مشهور طالبان از جمله ملاعبدالسلام در ولایت قندوز، ناشی از ضعف مدیریتی هبت الله آخوندزاده بوده است.
وی همچنین در این نوشتار بیان کرد که هرگز از سمتش به عنوان والی طالبان در هلمند کناره گیری نمی‌کند.
این یعنی سرپیچی آشکار از دستورات گروه طالبان در شورای کویته.
با این همه اعضای گروه طالبان هبت‌الله آخوندزاده هم در برابر این گفته‌ها خاموش ننشستند و پاسخی روشن اما کوبنده را به این هم رزم خود نشان دادند.
ملا قیوم ذاکر، یکی از فرماندهان سرشناس طالبان هبت‌الله که بنا بر اطلاعاتی که در دست وطن24 قرار گرفته، حالا در یکی از ولسوالی‌های شمالی ولایت هرات به سر می‌برد، در پاسخ به این گفته‌ها بیان کرده که گفته‌های ملا منان آخوند، خلاف دستورات و ارزش‌های "امارت اسلامی افغانستان" است.
او در اعلامیه‌ای که در برخی از نقاط غرب افغانستان به نشر رسیده، نوشته که برخوردهای ملا منان آخوند، به خواست دشمنان طالبان است و می‌تواند ضرر زیادی را به این گروه وارد کند.
در این اعلامیه یاد شده که بیش‌ترین ضرر این مواضع را شخص ملا منان خواهد دید.
ملاقیوم ذاکر که از فرماندهان مشهور هبت‌الله است، همچنین با جدیت خبر داده با آن عده از افرادی که از دستورات رهبری این گروه سرپیچی کند، برخورد تندی را انجام میدهد.
چنان‌چه که در سطور بالا هم یاد شد، پس از مرگ ملا محمد عمر سرکشی‌های زیادی از سوی فرماندهان و رهبران دیگر این گروه رخ داد؛ تنش‌هایی که ناشی از روی کار آمدن ملا منصور بود.
حالا این تنش‌ها تاثیر مستقیمی را روی برنامه‌های گروه طالبان در افغانستان خواهد گذاشت و تا حد زیادی هم می‌تواند کار را به درگیری‌های نظامی درون گروهی منجر کند.
علاوه بر این هم گروه ملارسول در کمین این است که از افراد دور شده از ملا هبت الله، یارگیری کرده و دامنه نفوذش بر مناطق مختلف افغانستان را گسترش دهد.
با تمام این وجود، تنش‌های اخیر میان فرماندهان طالبان نشان از این دارد که این گروه در آینده نزدیک رو به اضمحلال و تجزیه رفته و دیگر اثری از توان سال‌های نه چندان دور خود را نخواهد داشت.
اما این را هم نباید فراموش کرد که دود تمامی این جنگ‌های درون گروهی و برون گروهی به چشم مردم افغانستان خواهد رفت.
مردمی که عمدتا در دور دست‌ها و در حاشیه مواضع طالبان زندگی می‌کنند.
یحیی فولادی

telegram

3

D Do new

6