سه شنبه, 26 سرطان 1397
شناسه خبر:6011

دولت در یک سال، سه میلیارد افغانی مالیات از هرات جمع‌آوری کرده است

  • انداز قلم
اقتصادی

در آغاز هفته مالیات، اداره مستوفیت هرات به همکاری اداره‌های تجارت و صنایع، اتاق تجارت و برخی از اتحادیه‌های تجاری این ولایت، کارزاری را به منظور ترویج فرهنگ مالیات دهی برگزار کردند.

در آغاز هفته مالیات، اداره مستوفیت هرات به همکاری اداره‌های تجارت و صنایع، اتاق تجارت و برخی از اتحادیه‌های تجاری این ولایت، کارزاری را به منظور ترویج فرهنگ مالیات دهی برگزار کردند.

 

این هفته از سوی وزارت مالیات و ریاست عمومی عواید به نام هفته مالیات نام‌گذاری شده است.

کارزار به راه افتاده، قرار است بسیاری از اداره‌های هرات را زیر پوشش گرفته و در مورد ضرورت پرداخت مالیات آگاهی دهی کنند.

میرویس حبیب‌زاده، رئیس اداره مستوفیت هرات به وطن24 گفت: هدف از این کمپاین، ترویج فرهنگ مالیات و آگاهی از قوانین و چگونگی پرداخت مالیات می‌باشد.

او بیان داشت که برای مردم، صاحبان شرکت‌ها، تاجران و افرادی که مکلف به پرداخت مالیات هستند، آموزش داده خواهد شد تا چگونه مالیات را پرداخت کنند و نحوه طی مراحل اداری آن چگونه است.

آقای حبیب‌زاده گفته امسال وزارت مالیات برای مستوفیت هرات، بالاتر از سه میلیارد افغانی برنامه دریافت مالیات داده بود که این اداره توانست آن را جمع‌آوری کند.

رئیس اداره مستوفیت هرات می‌گوید که قوانین مالیاتی در این ولایت بیشتر از دیگر ولایت‌ها تطبیق می‌شود.

وی با بیان این موضوع اشاره کرد که به همین دلیل فرار مالیاتی هم تا حدودی در این ولایت وجود دارد که نمی‌توان آن را انکار کرد.

اما تاجران هرات که مالیات در این ولایت را سنگین می‌دانند، گفته‌اند برای فرار از این چالش مجبوراند از جواز فعالیت برخی کمیشن‌کاران استفاده کنند.

سید ولی‌شاه، یک تن از تاجران هرات می‌گوید اگر بخواهند تا با جواز قانونی کار کنند، هزینه مالیات آنان سنگین می‌شود و در این صورت نمی‌توانند فعالیت تجارتی داشته باشند.

به گفته او، برای حل این مشکل، جواز خود را به حالت عدم فعالیت در می‌آورند و از جواز برخی کمیشن کاران استفاده می‌کنند.

این تاجر از دولت خواست تا جریمه بسیاری از شرکت‌ها را بخشیده و آن چه روند قانونی است، اجرا کنند.

سال گذشته شماری از تاجران در ولایت هرات هشدار داده بودند، تا زمانی که قانون تازه مالیاتی افغانستان تعدیل و یا هم اصلاح نشود، حاضر به پرداخت مالیات به دولت نیستند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد