پنج شنبه, 28 سرطان 1397
شناسه خبر:5574

هرات، یکی از راه‌های قاچاق اسعار خارجی به دیگر کشورها

  • انداز قلم
اقتصادی

فرستادن غیر قانونی و یا قاچاق اسعار خارجی از مسیر هرات به دیگر کشورها از نگرانی‌های بزرگ در این ولایت به حساب می‌آید.

فرستادن غیر قانونی و یا قاچاق اسعار خارجی از مسیر هرات به دیگر کشورها از نگرانی‌های بزرگ در این ولایت به حساب می‌آید.


سرعت قاچاق اسعار خارجی از مسیر هرات به کشورهای همسایه افزایش یافته است.
رئال سعودی، یورو و دالر، اسعار خارجی‌اند که بر اساس برخی گزارش‌ها از طریق ولایت‌های غربی کشور بخصوص از مسیر میدان گمرک و میدان هوایی این ولایت به کشورهای همسایه به گونه غیر قانونی ارسال می‌شوند.
مسؤولان در حوزه غرب "د افغانستان بانک" قاچاق اسعار خارجی به بیرون از مرزهای افغانستان را زیان بار وصف نموده و برای مانع شدن هرچه زودتر آن، پافشاری دارند.
انور شاه یوسفی، رییس د افغانستان بانک در زون غرب می‌گوید: "آنچه در حال جریان است در مورد قاچاق اسعار خارجی یک موضوع نگران کننده و دارای زیان برای اسعار داخلی کشور می‌باشد، بر این موضوع باید پیگیری جدی شود و تا از قاچاق این اسعار به نحوی جلوگیری شود ادامه یافتن این روند ارزش پول افغانی را کم می‌کند."
در همین حال برخی انتقادها بالای ادارۀ گمرک ولایت هرات هم وارد گردیده و گفته می‌شود که این اداره در بخش جلوگیری از قاچاق اسعار خارجی به بیرون از کشور همکاری نکرده است.
آقای یوسفی می‌گوید: در این زمینه کم‌کاری‌های صورت گرفته و در برخی مواقع اداره گمرک هرات سعی جدی برای ممانعت قاچاق اسعار به دیگر کشورها ننموده است.
با وجودیکه هم اکنون قاچاق اسعار خارجی در هرات وجود دارد اما اداره محلی هرات از برطرف‌سازی مشکلات و روی دست گرفتن تدابیر جدی در راستای جلوگیری از این روند سخن زده و از آن اطمینان می‌دهد.
جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید: "اداره محلی هرات در قسمت مشکلات قاچاق اسعار خارجی به خارج از کشور، تدابیری را روی دست داشته و در این زمینه تلاش می‌کند."
گفته می‌شود به هر پیمانه که اسعار خارجی از یک کشور به برون مرز آن قاچاق و یا بصورت غیر قانونی فرستاده شود به همان اندازه قیمت کالاهای وارداتی بالا می‌رود.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد