جمعه, 29 سرطان 1397
شناسه خبر:5503
کشاورزی در پشتکوه هرات؛

طلای سرخ از دل منطقه‌ای جنگ زده سر بیرون می‌کند

  • انداز قلم
اقتصادی

مسئولان محلی در ولسوالی پشتکوه ولایت هرات می‌گویند که این منطقه نیازمند پیاز زعفران است تا تحولی عمده را در زندگی مردم به وجود آورد.

مسئولان محلی در ولسوالی پشتکوه ولایت هرات می‌گویند که این منطقه نیازمند پیاز زعفران است تا تحولی عمده را در زندگی مردم به وجود آورد.

عبدالعلی فقیریار، ولسوال، ولسوالی تازه تاسیس پشتکوه ولایت هرات در گفتگویی با خبرگزاری وطن24 بیان کرد، در این ولسوالی حدود 30 هزار جریب زمین کشاورزی موجود است که می‌تواند بستری مناسب برای تولید زعفران باشد.

به گفته او، کشاورزان پشتکوه در سال گذشته تجربه خوبی را از کشت و تولید زعفران داشتند ولی در امسال از جانب مسئولان مربوطه همکاری برای به دست آوری پیاز زعفران نشده است.

او می‌گوید که زمین‌های هموار و آب و هوای مناسب پشتکوه می‌تواند این ولسوالی را به منطقه‌ای زعفران‌خیز مبدل کند.

این مقام همچنین خبر داده که از سوی ریاست زراعت ولایت هرات حدود 20 تُن گندم اصلاح شده به کشاورزان پشتکوهی کمک شده و امیدواری‌هایی برای اینکه تولید گندم هم در این ولسوالی شکل بگیرد، به وجود آمده است.

این انتقادات در حالی از سوی باشندگان و مقامات ولسوالی پشتکوه هرات صورت می‌گیرد که رئیس زراعت هرات می‌گوید: "از اساس تخصیص پیاز گندم برای هرات در امسال وجود نداشته است."

عبدالصبور رحمانی، رئیس اداره زراعت هرات می‌گوید: "گلایه‌های مردم را می‌پذیریم ولی در امسال ما اصلا سهمیه پیاز زعفران را نداشته‌ایم، ما در هرات تنها 40 قطعه 200 متری داشتیم که خودتان محاسبه کنید این رقم کم چطور می‌تواند به تمامی ولسوالی‌های هرات پاسخگویی کند."

به بیان وی، پالیسی وزارت زراعت کشور در امسال بیشتر روی بالابردن کیفیت و بسته بندی استاندارد زعفران بوده و به همین خاطر در امر تولید پیاز کمتر کار شده است.

او اما خبر داده که اداره‌اش تلاش زیادی را دارد تا در مناطقی همچون پشتکوه، زمینه رشد کشاورزی را فراهم آورد.

به این همه ولسوال پشتکوه تاکید می‌کند که پس از عملیات‌های نظامی دولت در مناطقی از شیندند و پشتکوه هرات، دیگر حالا اثری از طالبان نیست و باید از این فرصت استفاده کرد و ضمن رشد صنعت کشاورزی، بستر سازندگی‌ها را هم فراهم آورد.

وی می‌گوید که در 15 سال گذشته در این منطقه هیچگونه خدمات دولتی از جمله سرک، شفاخانه و یا دیگر امکانات رفاه اجتماعی صورت نگرفته و حالا وقت آن است تا توجه جدی به مردم این منطقه شود.

این ولسوالی پس از اینکه از شیندند هرات جدا شد، تاسیس گردید.

نا امنی‌ها، یکی از نمادهای بارز پشتکوه در گذشته بوده است ولی ولسوال این این منطقه تصمیم دارد این نماد را تغییر داده و به محلی با شاخصه کشاورزی مبدل کند.

این ولسوالی حداقل دارای پنج هزار تَن کشاورز است که در گذشته به شکل سنتی فعالیت داشتند.

حالا خبرهایی می‌رسد که گویا قرار است تا شکل و حالت کشاورزی در پشتکوه تغییر کند.

کارهایی همچون ایجاد چندین چاه آبی همراه با انرژی خورشیدی و گسترش استاندارد زمین‌های کشاورزی از جمله اموری است که در آینده ولسوالی پشتکوه اتفاق خواهد افتاد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد