چهارشنبه, 31 اسد 1397
شناسه خبر:6862
500 روحانی سرشناس کشور در هرات:

خارجی‌ها باید از افغانستان اخراج شوند

  • انداز قلم
فرهنگ و هنر

حدودا 500 تن از اعضای جامعه روحانیت افغانستان با حضور در جلسه شورای عمومی این نهاد در ولایت هرات، خواهان خروج نیروهای خارجی و قطع کامل آن چیزی که آنان دین ستیزی عنوان کردند، شدند.

حدودا 500 تن از اعضای جامعه روحانیت افغانستان با حضور در جلسه شورای عمومی این نهاد در ولایت هرات، خواهان خروج نیروهای خارجی و قطع کامل آن چیزی که آنان دین ستیزی عنوان کردند، شدند.


به گزارش خبرگزاری وطن24، بنا بر گفته‌های آنان، حمله به اماکن و تجمعات دینی در نقاط مختلف کشور و به خصوص در قندوز، به مثابه دین ستیزی است و باید به فوریت قطع شود.


مولوی صبغت‌الله مولوی زاده، از مسئولان مرکز دارالعلوم عالی هرات گفت: این نشست با اشتراک سران علمای ولایات مختلف کشور برگزار شده و در آن به چالش‌های امروزی افغانستان پرداخته شده است.


به بیان وی، در این جلسات که به مدت دو روز ادامه داشته، علمای جامعه روحانیت افغانستان به تصمیماتی رسیده‌اند که عمدتا مخاطب آن دولت است.


در همین حال داکتر فضل‌الهادی وزین، به تصریح این فیصله‌ها پرداخته و گفته که باید به صورت جدی، حملات، کشتار و توهین به اماکن مقدس و مراکز دینی قطع شود و از بازماندگان کشته شدگان این حوادث، دلجویی شده و رضایت‌شان هم به دست بیاید.


آقای وزین همچنین به خروج نیروهای خارجی از کشور اشاره کرده و گفته است که چالش‌های امروز افغانستان به خاطر ماندن این نیروها در کشورمان است.


او علاوه می‌کند در نظرخواهی که از اکثر علمای دینی و صاحب نظران افغانستان صورت گرفته، حرف اول همگی، خروج نیروهای خارجی از کشور بوده است.


در همین حال عبدالرئوف مخلص، استاد دانشگاه و از علمای سرشناس هرات به صراحت بیان کرد که افغانستان در حال حاضر "اشغال شده" است و باید حکومت افغانستان، نیروهای بیرونی را از کشور خارج کند.


آقای مخلص بیان کرد که صلح افغانستان در گرو حضور خارجی‌ها است و رای عموم ملت بر این است که مذاکرات بین‌الافغانی میان دو جناح درگیر صورت بگیرد.


این روحانی همچنین گفت که هرگونه حمله بر مردم ملکی، از طرف هر جناحی، محکوم است و باید مورد پیگیری و بازخواست قرار بگیرد.


از سویی دیگر هم داکتر فضل الهادی وزین علاوه کرد در صورت اینکه دولت به خواسته‌های آنان پاسخ مثبت ندهد، گزینه‌هایی روی دست است که اعمال خواهد شد.


برخی از منابع می‌گویند که در صورت عدم موافقت دولت با خواسته‌های این روحانیون، یکی از گزینه‌ها، تحریم انتخابات است.

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار بخش ها