دوشنبه, 25 سرطان 1397
شناسه خبر:5812

نارضایتی از عدم صدور ویزای مالیزیا به نمایندگان یو سی مس افغانستان

  • انداز قلم
فرهنگ و هنر

دانش آموزانی که نمایندگی از افغانستان در مسابقات جهانی یو سی مس یا محاسبات ذهنی ریاضی داشتند، معترض به عدم صدور ویزای مالیزیا و راه یافتن به این دوره از مسابقات شدند.

دانش آموزانی که نمایندگی از افغانستان در مسابقات جهانی یو سی مس یا محاسبات ذهنی ریاضی داشتند، معترض به عدم صدور ویزای مالیزیا و راه یافتن به این دوره از مسابقات شدند.

یو سی مس، پیشرفته ترین نوع سازمان محاسبات ذهنی است که تعداد زیادی از کشورهای جهان عوضش هستند.

علی حاسن فاخر، یکی از این دانش آموزان که عضو تیم "یو سی مس" افغانستان هم میباشد، عدم شرکتش در بیست و دومین دور مسابقات جهانی این سازمان را تاسف بار میخواند.

به گفته او، از اینکه به تیمشان ویزای سفر به مالیزیا را صادر نکرده اند، ناراحت است ولی نا امید نشده است.

او میگوید که اعتراض به این دارد که چرا دولت از او حمایت نکرده و فرصت این را فراهم نیاورده است تا در مسابقات جهانی یو سی مس شرکت کند.

ثمر غوثی، یکی از دختران دانش آموز در این تیم هم میگوید که قصد داشت تا با شرکت در مسابقات جهانی یو سی مس، برای کشورمان افتخار کسب کند.

به بیان وی، اگر این چنین مشکلات بر سر راهشان وجود داشته باشد، نمیتوان که برای آینده افغانستان نام و نشان کسب کرد.

یو سی مس، سازمانی که مقرش در کشور مالیزیا است و سیستم محاسبه ذهنی را به راه انداخته است.

سیستمی که تنها دانش آموزان تیزهوش می‌‍‌‌‌توانند در آن شرکت کنند.

با این حال مسئولان مرکز آموزشی توحید که نمایندگی این سازمان را در افغانستان دارند از دولت می‌خواهند که این گونه نیروهای دانش آموزی را حمایت کند.

محمود رضایی، مسئول این نهاد آموزشی می‌گوید این دانش آموزان با اینکه ضربه‌ای محکم را خورده‌اند ولی خود را برای مسابقات یو سی مس برای سال آینده آماده می‌کنند.

او میگوید که برای حل این مشکل تلاش های زیادی را کرده و به سراغ وزارت خانه های معارف و امور خارجه رفته است ولی هیچ یک مسئولیتی را بر عهده نگرفتند.

افغانستان و به خصوص ولایت هرات در چند سال گذشته توانسته که در بخش‌های آموزش و پرورش کارهای خوبی را به جهان نشان دهد.

از شرکت و کسب رتبه در مسابقات جهانی رباتیک گرفته تا این روزها که پای کشورمان به مسابقات فوق حرفه‌ای یو سی مس باز شده است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد