سه شنبه, 26 سرطان 1397
شناسه خبر:5638

بناهای تاریخی ولسوالی‌های هرات در سراشیبی نابودی قرار دارند

  • انداز قلم
فرهنگ و هنر

آثار و بناهای تاریخی هرات در ولسوالی‌های این ولایت از شرایط خوبی برخوردار نیستند.

آثار و بناهای تاریخی هرات در ولسوالی‌های این ولایت از شرایط خوبی برخوردار نیستند.

اداره اطلاعات و فرهنگ هرات دلیل بی‌توجهی نسبت به آبده‌های تاریخی در ولسوالی‌ها را نبود بودجه کافی و امنیت عنوان کرده است.

آریا رئوفیان، رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ هرات به وطن24 گفت: بیشتر بناهای تاریخی که در ولسوالی‌های این ولایت قرار دارند در شرایط خوبی قرار ندارند و هیچ گونه بررسی از وضعیت آنها صورت نمی‌گیرد.

وی نا امنی و نبود بودجه را از دلایلی خوانده که بررسی شرایط این بناها را در ولسوالی‌های هرات برای اداره اطلاعات و فرهنگ نا ممکن ساخته اند.

آقای رئوفیان گفته به جز مسجد جامع زیارتجا و مسجد جامع شیخ الاسلام در کرخ، دیگر آثار و بناهای باستانی در ولسوالی‌ها به حالت خود قرار دارند.

او به شکل دقیق مشخص نکرد که چند بنای تاریخی هم اکنون در خطر تخریب قرار دارند.

رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات در ادامه می‌گوید تعداد زیادی از حوضچه‌ها و شبکه آبرسانی سنتی هرات در حال تخریب می‌باشند.

آقای رئوفیان اشاره کرد که نیاز است تا بناهای تاریخی موجود در ولسوالی‌ها شامل بودجه شوند و به وضعیت آنها رسیدگی صورت گیرد.

اما جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات از ارائه طرح‌هایی از سوی اداره محلی این ولایت خبر داد که در راستای حفظ و مراقبت بناهای تاریخی با حکومت مرکزی در میان گذاشته شده است.

وی یکی از این طرح‌ها را اختصاص بودجه بیشتر یاد کرده که برای مراقبت از آبده‌های تاریخی ضروری است.

سخنگوی والی هرات می‌گوید تلاش‌های آنان در این راستا به ثمر نشسته و مقام ریاست جمهوری کشور نیز فرمان ایجاد یک کمیسیون و یک واحد ویژه جداگانه در چوکات اداره شهرسازی هرات را برای مراقبت و پشتیبانی از بناهای تاریخی این ولایت صادر کرده است.

آقای فرهاد گفت که این واحد دارای بودجه مشخص است و کار خود را آغاز خواهد کرد.

او همچنین اشاره کرد که از دیگر پیشنهادات اداره محلی هرات این بوده که برای تامین امنیت بناهای تاریخی یک واحد پلیس ویژه در نظر گرفته شود.

هرات شهری تاریخی است که بیشتر بناهای تاریخی این ولایت در ولسوالی‌های آن واقع شده است.

نا امنی چنانچه بر تمامی ابعاد زندگی مردم در مناطق نا امن تاثیرگذار بوده، توجه و بازدید از این بناها را نیز نا ممکن ساخته است.  

بیشتر گردشگران داخلی و خارجی با وجود اشتیاق فراوان برای بازدید از آثار و آبده‌های تاریخی در ولسوالی‌های هرات به دلیل نا امنی از این کار صرف نظر می‌کنند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد