پنج شنبه, 28 سرطان 1397
شناسه خبر:5470

نبود کتاب‎های درسی با خط بریل؛ چالش اصلی نابینایان در هرات

  • انداز قلم
فرهنگ و هنر

نبود کتاب و مواد درسی به خط بریل، چالش عمده‌ای می‌باشد که در برنامه گرامی داشت از سال‌روز جهانی نا بینایان یا عصای سفید در هرات بر زبان می‌آید.

نبود کتاب و مواد درسی به خط بریل، چالش عمده‌ای می‌باشد که در برنامه گرامی داشت از سال‌روز جهانی نا بینایان یا عصای سفید در هرات بر زبان می‌آید.

برعلاوه چالش‌های اجتماعی روشن‌دلان، چاپ نشدن متون درسی این قشر، از اساسی‌ترین مشکلات‌ آن‌ها در این ولایت عنوان می‌شود.
عبدالخالق حق شناس یک تن از روشن‌دلان می‎گوید: کتاب‌هایی که برای‌شان در لیسه مسلکی روشن‌دلان هرات تدریس می‌گردد هنوز هم به زبان نوشتاری و معیاری خط بریل، چاپ نشده است.
او می‌افزاید: "باید کتاب‌های مضامین درسی را که با خط بریل نوشته شده فراهم شود تا نابینایان استفاده کنند، کتاب‌های ما با آن خط نیست و اینجا هر شخص روشن‌دل خودش بعضی از مضامین را توسط "سَلِت و اِستایلس" نوشته کرده و توسط همان می‌خواند."
حق شناس نبود ماشین چاپ را مانع اصلی در برابر به دسترس قرار گرفتن مضامین درسی با خط بریل می‌داند.
در همین حال عاقله حسینی یکی دیگر روشن‌دلان از ریاست معارف هرات می‌خواهد تا زمینهء پرداختن به درس و تعلیم در خارج از شهر هرات فراهم گردد تا بتوانند در آن‌جا هم به خواندن و نوشتن روی بیاورند.
حسینی می‌گوید: "من می‌خواهم درس بخوانم اما به شهر آمده نمی‌توانم از دولت‌مردان می‌خواهم تا برای ما کمک کند تا در نزدیکی‌ خانه خود بتوانیم درس بخوانیم."
با این حال مسئول برگزار کننده محفل تجلیل از روز جهانی عصای سفید یا نابینایان در هرات می‌گویند هدف آن‎ها از برپایی این برنامه، انعکاس چالش‌ها و مشکلاتی است که تمام روزهای سال، روشن‌دلان با آن‌ها سر در گریبان اند.
غلام سخی رضایی مسئول انجمن معلولان شهرک المهدی جبرئیل ولایت هرات می‌گوید: نیاز فعلی جامعه، طرز نگرش و ایجاد دید مثبت نسبت به روشن‌دلان می‌باشد.
رضایی ادامه می‌دهد: "ما خواستیم با تجلیل از این روز به مردم نشان دهیم که یک نابینا می‌تواند همانند یک فرد بینا، تمام مسئولیت‌های زندگی خود را به درستی به پیش ببرد، می‌خواهیم تا آن دید و نگاه غلط را از ذهن مردم پاک بسازیم که یک نابینا ناتوان است و نمی‌تواند در جامعه فعالیت داشته باشد."
از روز جهانی نا بینایان در هرات زمانی بزرگ‌داشت به عمل می‌آید که مهیا نشدن زمینهء خواندن و نوشتن با خط بریل یکی از آرزوهای بزرگ این قشر از جامعه قلم‌داد می‌گردد.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد