جمعه, 29 سرطان 1397
شناسه خبر:5450
با حضور مدیران رسانه‌ها و استادان دانشگاه؛

دومین همایش آسیب‌شناسی رسانه‌های محلی در هرات برگزار شد

  • انداز قلم
فرهنگ و هنر

دومین همایش آسیب‌شناسی رسانه‌های محلی در هرات از سوی انستیتیوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان به منظور بررسی چالش‌های اقتصادی این رسانه‌ها و پیشنهاد راهکار در مورد آن برگزار شد.

دومین همایش آسیب‌شناسی رسانه‌های محلی در هرات از سوی انستیتیوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان به منظور بررسی چالش‌های اقتصادی این رسانه‌ها و پیشنهاد راهکار در مورد آن برگزار شد.

این همایش برای جلوگیری از وخیم‌تر شدن اوضاع اقتصادی رسانه‌های محلی هرات در این ولایت برپا شد.

به گزارش وطن24، وهاب صدیقی، استاد دانشگاه در هرات و مسئول انستیتیوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان هدف از برگزاری همایش را گفتگو در مورد پیدا کردن راهکار برای بهبود وضعیت اقتصادی رسانه‌های هرات با اتکا به بازار داخلی این ولایت عنوان کرده است.

وی بیان داشت که رسانه‌های محلی که از نگاه اقتصادی در شرایط خوبی به سر می‌بردند اکنون از این نگاه رو به افت بوده و رسانه‌هایی که شرایط اقتصادی خوبی نداشتند در حال حاضر روند رو به به رشد را طی می‌کنند.

مسئول انستیتیوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان دلیل رسوخ این شرایط را بر رسانه‌های محلی هرات، حاکمیت نظام اقتصادی بازار عنوان می‌کند.

آقای صدیقی ادامه داد که رسانه‌های ملی بر محتوای نشراتی و نیز وضعیت اقتصادی رسانه‌های محلی تاثیر گذاشته است و دلیل آن هم متاثر بودن رسانه‌های محلی از رسانه‌های ملی است.

در همایش آسیب‌شناسی رسانه‌های محلی هرات، آریا رئوفیان رئیس اطلاعات و فرهنگ این ولایت تعدد رسانه‌ای را در هرات غیرضروری عنوان کرده است.

وی که وضعیت اقتصادی رسانه‌های محلی هرات را وخیم عنوان کرده و تاکید کرد که به جای کمیت رسانه‌ها باید روی محتوا و کیفیت آن تمرکز کرد.

رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات همچنین خواستار تعدیل قانون رسانه‌های همگانی در افغانستان شد.

اما همایون نظری، مسئول کمیته مصئونیت خبرنگاران در غرب کشور بیان داشت که نباید به دلیل کمبود منابع مالی و بشری به دنبال کاهش شمار رسانه‌های محلی بود بلکه باید در جستجوی راهکاری مناسب برای عبور از بحران اقتصادی رسانه‌های محلی بود.

او اشاره کرد که رقابت ناسالم رسانه‌های محلی در جذب پیام‌های بازرگانی را ناشی از حاکمیت نظام اقتصادی بازار دانست.

در ادامه همایش آسیب‌شناسی رسانه‌های محلی هرات برخی از مدیران این رسانه‌ها نیز صحبت‌های خود را در رابطه با وضعیت رسانه‌های محلی مطرح کردند.

سهیلا عرفانی، استاد دانشگاه و مدیر مسئول رادیو معراج به نبود اتحادیه رسانه‌ها در هرات اشاره کرده و بیان داشت تا زمانی که رسانه‌های محلی برای پشت سر گذاشتن چالش‌هایی که گریبان‌گیر آنها می‌باشد به یک توافق نرسند، مشکلات پابرجا خواهد بود.

مسئول رادیو معراج نیز این موضوع را یادآوری کرد که رسانه‌های محلی هرات از رسانه‌های ملی تبعیت می‌کنند، از همین رو به نشر برنامه‌هایی می‌پردازند که برای مخاطب هراتی جذابیت ندارد.

همچنین فواد احمدی، مدیر مسئول تلویزیون آریانا در هرات نبود هیئت مشورتی را در رسانه‌های محلی از عوامل اصلی ضعف اقتصادی آنها برشمرده است.

وی نبود کارمندان دانش آموخته و حرفه‌ای را هم از دلایل ضعف در کارکرد رسانه‌های محلی هرات عنوان کرد.

دیگر شرکت کنندگان در همایش آسیب‌شناسی رسانه‌های محلی هرات راهکارهای اقتصادی خود را برای بهبود وضعیت اقتصادی رسانه‌ها ارائه کردند.

هارون حکیمی، استاد روزنامه‌نگاری به فروش ساعت‌های برنامه‌های رسانه‌های محلی به رسانه‌های ملی، فروش روزنامه و محتویات نشراتی، جذب پیام‌های بازرگانی، همکاری مالی نهادهای بی‌طرف و هماهنگ سازی مصرف و درآمد رسانه‌ها اشاره کرد که می‌تواند به بهبود وضعیت اقتصادی رسانه‌های محلی کمک کند.

چندی پیش هم نخستین همایش آسیب‌شناسی رسانه‌های محلی هرات از سوی انستیتوت مطالعات و تحقیقات رسانه‌ای افغانستان در این ولایت برگزار شده بود.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد