جمعه, 01 سرطان 1397
شناسه خبر:5129
رئیس اطلاعات و فرهنگ بادغیس:

آبده‌های تاریخی بادغیس در چنگال قاچاق‎‎چیان آثار باستانی

  • انداز قلم
فرهنگ و هنر

ساکنان بادغیس از نابود شدن آبده‌های باستانی این ولایت نگران اند، آنان می‌گویند اگر حکومت توجه جدی نکند؛ به آینده نزدیک هیچ نوع آثار تاریخی در این ولایت باقی نخواهد ماند.

ساکنان بادغیس از نابود شدن آبده‌های باستانی این ولایت نگران اند، آنان می‌گویند اگر حکومت توجه جدی نکند؛ به آینده نزدیک هیچ نوع آثار تاریخی در این ولایت باقی نخواهد ماند.


بادغیس ولایتی که دارای آثار تاریخی بسیاری‌ می‌باشد همه و همه یادآور قرن‌ها تاریخ این مرزو بوم است.
اما در این اواخر آثار تاریخی که بخشی از هویت این ولایت را نشان می‌دهد درحال سرقت و قاچاق، دست به دست می‌شود.
این آثار از اماکنی چون زیارت‌ها و قبرستانی‌های ولسوالی‌های بادغیس که ازقرن‌ها باقی مانده است توسط افراد مسلح غیرمسئول و بعضی ازباشند‌گان به غارت برده می‌شود.
اما تصویرهایی که به وطن 24 از ولسوالی آبکمری رسیده نشان می‌دهد سنگ‌های تاریخی یک زیارت ازسوی شماری از مردم این ولسوالی بیرون کشیده شده است.
خواجه مراد، چشمه گل شاه، رحم‌علی‌ و چهلانک‌ها مناطقی از ولسوالی آبکمری بادغیس اند که بیشترین آبده‌های تاریخی از آنجا به سرقت برده می‌شود.
گفته شده در این منطقه‌ها، زیارت‌های قدیمی و آثار باستانی زیادی وجود داشته که ازسوی قاچاقبران محلی به قیمت پائین به فروش می‌رسد.
منطقه‌های بسیار دیگری چون قلعه تاریخی نریمان در ولسوالی آبکمری، قلعه موریچاق در ولسوالی بالامرغاب و قلعه شاه مشهد و آب پوده در ولسوالی جوند که بیش از۱۵سال می‌شود راه این ولسوالی بین مردم و دولت مسدود شده، سنگ‌ها و آبده‌های تاریخ‌دار زیادی در اثر جنگ‌ها از بین رفته اند.
گفته‌هایی نیز وجود دارد که تعدادی از آبده‌های این ولایت به دیگر کشورها قاچاق شده‌اند.
محمد قسیم حمیدی یک تن ازباشنده‌گان بادغیس می‌گوید: "آبدات تاریخی دورنمای تاریخ، هویت، سرمایه ملی و در اصل شناس‌نامه یک کشور محسوب می‌شود."
دولت در این راستا باید تلاش‌های جدی داشته باشند، در طی چند دهه جنگ‌های اخیر، شمار زیاد آثار تاریخی از بین رفته و در این قسمت از زمان نیز جنگ سالارها از طریق فروش این آثار به عنوان یک درآمد عایداتی استفاده کرده اند.
عبدالخالق باشنده روستای لامان، ازچشم دید خود می‌گوید که در روستا شان یک زیارت قدیمی بنام "خواجه شیراب" بود، نیروهای نظامی اسپانیا سه سال قبل که در این ولایت مستقر بودند با دستگاه‌های مختلف‌ ‌شان، اثرهای زیادی از این زیارت را برداشته و باخود برده‌اند .
عبدالرزاق عصمت، فعال مدنی در ولایت بادغیس در این مورد دیدگاه خاصی دارد او گفت: "ولایت بادغیس یکی ازولایت‌های تاریخی افغانستان بشمار می‌رود مانند هر گوشه این وطن دارای قدامت تاریخی بوده و آثار ارزش‌مند باستانی در آن وجود دارد آثاری که در ولایت بادغیس وجود دارد مانند قلعه تاریخی نریمان، قلعه پیوار، قلعه شاه غیاث‌الدین، لنگرشریف و مسجد شاه مشهد در ولسوالی جوند که متاسفانه در این اواخر ازسوی مخالفان مسلح دولت تخریب شده اند ".
آقای عصمت ادامه می‌دهد: "بیشتر ساحات تحت کنترول دولت نمی‌باشد و مناطق که تحت اداره دولت است، حکومت محلی در این راستا، نه بودجه دارد و نه توجه خاص در زمینه دارند هر روز شاهد تخریب این آثار تاریخی هستیم و به مرور زمان از بین خواهند رفت".
درهمین حال احسان الله سروریار، رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت بادغیس می‌گوید: "متاسفانه وضعیت آبدات تاریخی دربادغیس نگران کننده است."
او گفت: در این اواخر از سوی برخی افراد مخصوصآ ساکنان مناطق و روستاها، زمین‌ها حُفر شده آثار تاریخی استخراج و به قیمت پائین به فروش رسانیده شده است، از جمله قلعه تاریخی موریچاق ولسوالی بالامرغاب میباشد که چندی قبل تحت تصرف طالبان درآمده بود، این قلعه تاریخی را کاملا از بین برده اند .
آقای سروریار اضافه نمود: "بیشتر ساحات باستانی تحت کنترول طالبان مسلح است و به گونه خود سرانه ساحات تاریخی را حفر کرده تعدادی از بناهای تاریخی را تخریب نموده و اشیا یا عتیقه‌هایی که قابل فروش بوده را به قیمت کم به قاچاقچیان به فروش رسانیده اند".
وی افزود: تلاش‌هایی ازسوی اداره اطلاعات و فرهنگ بادغیس بخاطر نگهداری آثار باستانی در این ولایت صورت گرفته است که از آن جمله به بررسی و سروی برای بازسازی قلعه تاریخی نریمان و بعضی از ساحات آبده‌های تاریخی که امنیت آن مناطق تامین است، اشاره کرد.
رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ بادغیس علت از بین رفتن و یا به غارت بُردن آبده‌های باستانی بادغیس را نبود امنیت و درگیری‌ها میان مخالفان و نیروهای امنیتی عنوان می‌کند.
مسؤولین فرهنگی ولایت بادغیس تا به حال بیش از ۳۰ آبدۀ تاریخی و ساحۀ باستانی را در ولسوالی‌های آبکمری، بالامرغاب، جوند، قادس و شهر قلعه نو شناسایی و ثبت کرده اند.
بادغیس یکی از ولایت‌های تاریخی غرب کشور به حساب می‌آید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد