شنبه, 05 جوزا 1397
شناسه خبر:4647
همراه با ویدئو:

اولین نمایشگاه خطاطی کلاسیک در ولایت هرات برپا شد

  • انداز قلم
فرهنگ و هنر

برای نخستین بار، نمایشگاه خطاطی سنتی و کلاسیک در ولایت هرات برپا شد.

برای نخستین بار، نمایشگاه خطاطی سنتی و کلاسیک در ولایت هرات برپا شد.

به گزارش وطن24، این نمایشگاه دارای 157 اثر از آثار استاد فرامرز سروری، هنرمند معاصر و شاگردان وی می‌باشد که به معرض بازدیدکنندگان گذاشته شد.
علی اکبر زرین، مسئول برگزاری این نمایشگاه میگوید که این برنامه به ابتکار موسسه AIL صورت گرفته و مهمترین هدف آن حفظ حرمت آثار هنرمندان ولایت هرات می‌باشد.
به بیان او در این نمایشگاه که عصر امروز برگزار شد، 157 تابلوی خطاطی به نمایش گذاشته شده که برگرفته از چیره دستی استاد فرامرز سروری و هنرآموزان وی است.
آقای زرین تاکید می‌کند نیاز است تا برای ارزش قائل شدن هرچه بیشتر به هنر هرات زمین، از چنین استعدادها و آثاری، حمایت شود.
اما این نمایشگاه در حالی برگزار می‌شود که هنرمندان هرات از فضای فعلی هنر در این ولایت دل چندان خوشی ندارند.
فرامرز سروری، کسی که خالق اکثریت آثار این نمایشگاه است، می‌گوید از چنین برنامه‌هایی مردم فقط دیدن می‌کنند ولی تا کنون کمتر پیش آمده که کسی یک تابلو را خریداری کند.
به گفته او، هنرمندان به جز فروش آثار خود راه دیگری برای درآمد ندارند و به همین خاطر است که هنرهای ترسیمی مانند خطاطی، رو به فراموشی می‌رود.
او معتقد است که این اولین نمایشگاه آثار کلاسیک و سنتی است که در ولایت هرات برگزار شده که استقبال خوبی را هم در پی داشته است.
آقای سروری با این وجود از مسئولان اداره فرهنگ هرات به دلیل برگزاری نمایشگاه‌های هنری خوشنود است و می‌گوید که باید چهره‌هایی که هنرهایی فراوانی را دارند اما به دید نیامده‌اند، شناخته و به مردم معرفی شوند.
با این همه این نمایشگاه به روی مخاطبان خود تا 5 روز بعد باز خواهد بود.
ولایت هرات شهر کمال الدین بهزاد، بنیان گذار سبک نقاشی منیاتوری و عطار هروی، یکی از خطاطان مشهور دنیا است.
این هنرمندان به دلیل استعداد و خلاقیت بالایشان، همواره مورد احترام حاکمان و سلاطین وقت قرار گرفته بودند.
یحیی فولادی

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار بخش ها