جمعه, 01 سرطان 1397
شناسه خبر:4775
داوود عرفان، استاد دانشگاه در هرات:

حکومت نباید با سرکوب مردم معترض، مشروعیت خود را از بین ببرد

  • انداز قلم
گفتگو

پس از اینکه مردم کابل به حمله انتحاری اخیر این شهر در تظاهراتی واکنش نشان دادند، با برخورد آتش بارانه شماری از نیروهای نظامی محافظ ارگ ریاست جمهوری روبرو شدند.

پس از اینکه مردم کابل به حمله انتحاری اخیر این شهر در تظاهراتی واکنش نشان دادند، با برخورد آتش بارانه شماری از نیروهای نظامی محافظ ارگ ریاست جمهوری روبرو شدند.


این قضیه خشم مردم دیگر مناطق افغانستان را هم برانگیخت و از آن جمله در هرات هم به دفاع از حرکت مردم کابل، تجمعات اعتراضی به راه افتاد.
داوود عرفان، مدرس حقوق و علوم سیاسی در دانشگاه هرات، از جمله کسانی بود که در جمع معترضان هرات از مردم کابل حمایت کرد.
او می‌گوید که اگر دولت بخواهد با حرکت‌های مدنی مردم برخورد کند، مشروعیت و حیثیت خود را در سطح کشور و جهان از دست می‌دهد.
وی به این باور است که می‌بایستی به جای مقابله با مردمی که حق امنیت را می‌خواهند، نیروهای امنیتی برخورد کوبنده خود را با عوامل نا امنی داشته باشند.
در ادامه می‌توانید گفتگوی با وطن24 با داوود عرفان را بخوانید:
سلام بر شما جناب آقای عرفان، شما کسی هستید که در اعتراض‌هایی در هرات که به حمایت از اعتراض‌های مردم کابل برگزار شده بود، حضور داشتید، سوال نخست خود را اینگونه مطرح می‌کنم که چرا با وجود اینکه حکومت افغانستان امکانات و شرایطی محیا را برای تامین امنیت دارد، چنین رویدادهای ناگواری رخ می‌دهد؟
به نام خدا، من هم سلام می‌کنم به شما و مخاطبان تان، اولا که فکر نمی‌کنم که مسئله افغانستان به این سادگی باشد و دولت بتواند که بدون مشکلی امنیت را به بار بیاورد و امنیت افغانستان به مسائل جهانی و منطقه‌ای گره خورده است اما بحث جای دیگر است و آن هم این است که ظاهرا برای تامین امنیت شهروندان، دولت توجه جدی را ندارد و کمکاری‌های جدی از طرف ارگان‌های دولتی دیده می‌شود و سالیان گذشته این اندازه کشتاری را که الان داریم، نداشتیم، مردم هم هیچ گونه آگاه و روشن از تهدیداتی که انجام شده، قرار نگرفتند.
- با این وجود، چرا حداقل از آمار رویدادهای انتحاری و انفجاری جلوگیری در مرکز کشور به وجود نمیاورد؟
دقیقا، انتظار کلی هم از دولت همین است، این سبب شده تا در مناطق مسکونی و مناطقی که افراد غیر نظامی رفت و آمد دارند، تلفات زیادی را داشته باشیم، یعنی سهل‌انگاری نیروهای امنیتی در این مسائل کاملا مشخص و روشن است و به همین خاطر دولت مورد انتقاد قرار گرفته است.
- خب ما دیدیم که پس از حمله انتحاری اخیر در کابل، مردم زیادی دست به اعتراض زدند ولی با برخورد مسلحانه و سرکوب گرایانه نیروهای نظامی روبرو شدند، چرا این اتفاق توسط دولتی که برگرفته از دموکراسی است، رخ می‌دهد؟
بر اساس قانون اساسی افغانستان و بر اساس قوانین حقوق بشری، مردم می‌توانند که در برابر عملکرد دولت اعتراض بکنند، ما حق اعتراض را در افغانستان به رسمیت شناخته‌ایم، متاسفانه دولت جواب این اعتراض‌ها را با گلوله می‌دهد، این نشان می‌دهد که دولت هیچگونه اعتقادی را به حق اعتراض مردم ندارد، به این اساس، من فکر می‌کنم که بیشتر به سمت استبداد دولتی پیش می‌رویم.
- حالا با وجود اینکه این اعتراض‌ها افزایش یافته و همچنین شمار زیادی از احزاب سیاسی قدرتمند کشور هم به حمایت از معترضان وارد شده‌اند، آینده این اتفاقات را چگونه می‌بینید؟
ببینید، شخص آقای رئیس جمهور هم در بیاناتی که داشتند قبول کردند که کم و کاستی‌هایی رخ داده و قول دادند که به مشکلات رسیدگی کرده و عاملان این قضیه را هم دستگیر کنند، این به این منظور است که دولت هم متوجه شده که کار اشتباهی انجام شده و فهمیده که حمله به مردم، به آبرو و حیثیت دولت ضربه وارد کرده و می‌تواند که مشروعیت نیم بند دولت را در عرصه‌های ملی و بین المللی زیر سوال ببرد، فکر می‌کنم که دولت دیگر به سادگی دچار چنین اشتباهی نخواهد شد.
- عده‌ای بر این باور هستند که بنا بر پیمان امنیتی میان آمریکا و افغانستان، ایالات متحده آمریکا در مقابله با نا امنی‌های افغانستان به تعهدات خود عمل نکرده است، چرا در برابر این قضایا، آمریکا خاموش نشسته است؟
ببینید، در همه جهان وقتی بین کشورها همکاری‌های استراتژیک امنیتی صورت می‌گیرد، به این معنا نیست که باید نا امنی‌های داخل یک کشور را مهار کنند، آمریکایی‌ها به این نظرند که بنا بر توافق با دولت افغانستان، همکاری‌های مالی و لوژستیکی را انجام دهند و افغانستان موظف است که امنیت خود را داشته باشد، این بیشتر بر می‌گردد به دولت افغانستان، اگر کشورمان هم توسط یک کشور خارجی مورد تعرض قرار بگیرد، آنگاه است که باید آمریکا وارد عمل شود، من به این فکر هستم که اتفاقات اخیر، ناشی از کمکاری‌ها و کاستی‌های نهادهای امنیتی افغانستان است و باید آنها در این باره توجه جدی کنند.
- حالا ما داعش را هم در کنار دیگر گروه های تروریستی در افغانستان داریم، به نظر شما داعش افغانستان ناشی از چه سیاست‌‌هایی است؟
من به این نظر هستم که داعش همان طالبی است که بیرقش از سفید تبدیل شده به سیاه و با آن نظر زیاد موافق نیستم که داعش افغانستان همان داعش عراق و سوریه است، طالبان به دلیل منابع مالی و امکاناتی که در اختیار داعش است، به این گروه روی آورده‌اند، به هر صورت داعش هم یکی از گروه‌هایی است که در منطقه مورد بهره برداری سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی قرار گرفته ولی به طور دقیق نمی‌توان گفت که ناشی از سیاست‌های کدام کشور است، به هر صورت از آنجا که محل امن دهشت گران افغانستان، مناطقی از پاکستان است، می‌توان این را برداشت کرد که در پشت پرده داعش هم حمایت‌هایی از پاکستان وجود دارد.
- شما رد می‌کنید که داعش در افغانستان به معنای واقعی آن وجود دارد، در حالی که بنا بر مستندات زیادی تفاوت ایدئولوژیک و اعتقادی میان داعش و طالبان وجود دارد.
تفاوت ایدئولوژیک قطعا وجود ندارد بلکه تفاوت تاکتیک است، ایدئولوژیک هردو یکی است و هر دو برای یک پایگاه می‌جنگند ولی پایگاه اعتقادی طالبان کمی محکم‌تر از داعش است، در افغانستان آنچه که وجود دارد، اختلافاتی است که میان طالبان به وجود آمده و عده‌ای به طرف داعش رفته‌اند.
سپاس از شما
یحیی فولادی – وطن24

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد