دوشنبه, 31 ثور 1397
شناسه خبر:4762
رئیس انجمن مواد نفتی ولایت هرات:

قوانین سختگیرانه مالیاتی، باعث کاهش سرمایه‌گذاری در هرات شده است

  • انداز قلم
گفتگو

از مهمترین عوامل رکود اقتصادی و افزایش بیکاری‌ها در ولایت هرات، عدم تطبیق قوانین مالیاتی در کشور است.

از مهمترین عوامل رکود اقتصادی و افزایش بیکاری‌ها در ولایت هرات، عدم تطبیق قوانین مالیاتی در کشور است.

به این منظور که قانون گریزی‌ها در دیگر ولایت‌ها سبب شده تا مردم قانون‌مدار هرات به بحران‌های اقتصادی مبتلا شده و دیگر اثری از سرمایه‌گذاری نباشد.
یکی از بخش‌هایی که گره کوری در امورش رخ داده، واردات مواد نفتی ولایت هرات است.
نوید وفا، رئیس انجمن مواد نفتی ولایت هرات به خبرگزاری وطن24 می‌گوید: مشکل اساسی دلزدگی از سرمایه‌گذاری، قوانین سخت‌گیرانه و اجرایی شدن آن در هرات می‌باشد.
وی می‌گوید که مردم هرات پذیرای قانون هستند اما این قانون چرا در دیگر نقاط کشور اجرا نمی‌شود؟
او با انتقاد از مقامات حکومتی، خواهان این است که دید یکسان به اجرای قانون در بنادر افغانستان صورت بگیرد.

- آقای وفا سلام بر شما، یکی از مهمترین مباحث اقتصادی افغانستان، مجرای ورودی مواد نفتی کشورمان است و از آن مهمتر سطح واردات می‌باشد، در یک سال گذشته چه میزان مواد نفتی وارد ولایت هرات شده است؟
به نام خدا، من هم سلام عرض می‌کنم به شما و همکارانتان و همچنین تشکر از اینکه چنین فرصتی را فراهم کردید، باید عرض کنم که یک سوال بسیار دقیقی این پرسش شما است، در مجموع ما در قسمت واردات تمامی اقلام وارداتی در هرات، به کاهش جدی روبرو شده‌ایم، این به خاطر عدم تطبیق قوانین در تمامی گمرکات به صورت یکسان است، هرات به عنوان چهارراه ترانزیت برای افغانستان که ظرفیت‌های بسیار بزرگی در عرصه تجارت دارد، دو بندر فعال و قوی دارد با دو کشور همسایه که متاسفانه با این وجود شاهد رکود جدی هستیم، در قسمت مواد نفتی هم این رکود برجسته بوده است، ما در قسمت واردات مواد نفتی از بنادری که متصل به هرات است، کاهش قابل ملاحظه داریم، به این دلیل که از تطبیق قوانین یکسان برخوردار نیستیم، دلیل این است که در هرات قوانین به خوبی اجرا می‌شود ولی در دیگر بنادر این قوانین یا اجرا نشده و یا هم به درستی اجرا نشده است، ما این انتقادات را به مسئولان عالیرتبه حکومتی حتی در خانه ملت هم بیان کردیم، به طور مثال بیشترین واردات کشور از بنادر هرات بود اما امروز بیشترین واردات از دیگر بنادری است که ظرفیت و استانداردهای سرمایه‌گذاری در آنجا وجود ندارد، سرمایه‌گذاران در آنجا سرمایه‌گذاری نکردند اما به خاطر یک سری قانون‌گریزی و تخطی‌ها و عوارض گمرکی، تجار از ولایت هرات نمی‌توانند که با آنجا رقابت بکنند و به همین خاطر کاهش واردات و سرمایه‌گذاری در ولایت هرات رخ داده است.
- کدام بنادر است؟
به طور کلی، به استثنای هرات دیگر بنادر را می‌توان نام برد، البته من هم انکار نمی‌کنم که در هرات هم سوء استفاده‌گری‌ها و فرصت طلبی‌ها رخ نمی‌دهد، به طور مثال فساد در همه جا وجود دارد و کارهایی هم در بخش مبارزه با فساد شده است، این را می‌خواهم بگویم که تفاوت عمده‌ای میان بندر اسلام قلعه ولایت هرات و بندر ابونصر فراهی ولایت فراه وجود دارد که اینقدر فاصله میان امور گمرکی وجود دارد که نمی‌توان اصلا حرفی را زد، در بخش بندر آقینه و حیرتان هم چیزی است که اصلا قابل ملاحظه نیست.
- یعنی رقبای وارداتی ولایت هرات دیگر ولایت‌هایی همچون فراه و نیمروز است؟
در مجموع عدم تطبیق قوانین بزرگترین رقیب ما است، کسانی که در این بنادر هم کار میکنند، سکتور خصوصی هستند اما مسئله اصلی اینجاست که ولایت هرات تحت فشار قرار گرفته است، ما در تجارت مواد نفتی افغانستان سهم حداقل 35 تا 40 درصدی داشتیم اما حال به کمتر از 5 درصد رسیده است.
- یعنی در کل شما میان 80 تا 85 درصد کاهش واردات داشته‌اید؛ درست است؟
قطعا!
- شما به صورت کلی از قانون گریزی‌ها گفتید، چه خوب است که بیشتر توضیح دهید، یعنی چه قوانین در هرات وضع می‌شود ولی در آن بنادر اجرایی نمی‌شود؟
در اینجا چیزی بیشتر از تطبیق قانون وضع نشده است، در اینجا ادارات دولتی بسیار فعال هستند و قوانین را به خوبی تطبیق می‌کنند اما در بنادر دیگر متاسفانه این نهادها در هماهنگی با هم برای فرار از قانون و برای فرار از حاکمیت قانون، همکاری می‌کنند.
- یعنی فرار از قانون در آن بنادر علنی رخ می‌دهد؟
فرار از قانون موضوعی است که مجریان امر در راس آن قرار دارند.
- خب سوال دیگر این است که ولایت هرات روزانه چه میزان نیازمند مواد نفتی است؟
ما در هرات میانگین در هر روز، بین 1200 تا 1500 تُن نیاز به مواد سوختی داریم که شامل دیزل و پطرول می‌شود اما میزان استفاده از دیزل بیشتر است.
- شما از چالش‌های خیلی خطرناکی نام بردید، حالا با این وجود، این اتفاقات باعث دلزدگی از سرمایه‌گذاری در ولایت هرات نمی‌شود؟
مدتی است که باعث دلزدگی شده است، سرمایه‌گذاران در گذشته سرمایه‌های زیادی را به مصرف رسانده بودند از جمله ایجاد ذخیره‌گاه‌های مواد نفتی که برای کنترل قیمت‌ها بسیار مفید بود، یعنی اگر بنا بر هر دلیلی مرزها برای چند روز و حتی یک ماه هم مسدود شود، تغییر آنچنانی در قیمت‌ها به وجود نمیاید، دقیقا بر خلاف گذشته که با مسدود شدن مرزها، قیمت ها واقعا سرسام آور می‌شد اما حالا دیگر اثری از این سرمایه گذاری‌ها وجود ندارد، مشکل دیگری هم وجود دارد اینکه ما در سال‌های قبل، سال‌های طلایی مصرف مواد نفتی را داشتیم اما باید گفت که حالا دیگر در کل افغانستان مصرف مواد نفتی به سطح گذشته وجود ندارد.
- دلیلش چه است؟
دلیلش این است که پروژه‌های وزارت انرژی و آب حالا به خوبی در سطح افغانستان تطبیق می‌شود ولی در گذشته بیشتر از ماشین‌خانه‌های تولید برق کار گرفته می‌شد، حالا ما در روستاهای مختلف برق داریم و دیگر نیازی به مصرف مواد سوختی برای تولید برق نیست، حالا تولید برق توسط آفتاب و سولر صورت می‌گیرد، به هر حال من آن سال‌های طلایی را چنین می‌بینم که در تمامی ‌ا توسعه وجود داشت و تنها به اوج فعالیت‌های واردکنندگان مواد نفتی خلاصه نمی‌شود.
- شما در صحبت‌های خود اشاره به این کردید که دلزدگی‌های زیادی به وجود آمده است، آیا این دلزدگی‌ها منجر به باطل کردن جوازهای تجارتی در بخش نفت هم شده است؟
بله شرکت‌هایی هستند که از این کار دست برداشته‌اند و شرکت‌های زیادی هم هستند که فعالیت‌های خود را به تعلیق درآورده‌اند ولی شرکت‌هایی هم هستند که به تازگی کار را شروع کرده‌اند، نکته اساسی این است که دیگر خبری از فعالیت‌های زیاد این شرکت‌ها نیست، دلیلش هم چنانچه که قبلا گفتم، وضع قوانین سخت‌گیرانه برای واردات می‌باشد، قوانینی که در بخش مالیات بر عایدات است که باید به مستوفیت پرداخت کنند.
- حالا به عنوان سوال پایانی، چه خواسته‌ای را دارید؟
تقاضای من از مقامات حکومتی این است که فقط اگر می‌خواهند کاری را برای اصلاحات بکنند، کاری نکنند که خارج از قوانین باشد، آنان باید تسهیلات را برای قوانین در نظر بگیرند، یعنی نباید امور با ورود برخی از چهره‌های جدید، سلیقه‌ای شده و فشار بر یک قسمت وارد شود، راه باید برای همه هموار باشد، کاری را که باید انجام دهند این است که قوانین را به صورت یکسان تطبیق کنند و اگر این قوانین در اکثر ولایت‌های افغانستان قابل اجرا نیست، در دیگر ولایت‌ها و بنادر هم از این قوانین بگذرند و دیگر اجرا نکنند.
سپاس از شما - یحیی فولادی

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد