چهارشنبه, 31 اسد 1397
شناسه خبر:5178

از غازی امان‌الله تا شهید مسعود؛ افکاری فارغ از تعصُب

  • انداز قلم
نوشته ها

آنچه در این اواخر گلوی اتحاد مردم افغانستان را می‌فشارد لرزش پایه‌های وحدت و همدیگر پذیری اقوام این مرز و بوم است! مردمی که صف در صف دست خالی در برابر بزرگترین ارتش‌های جهان ایستادند.

آنچه در این اواخر گلوی اتحاد مردم افغانستان را می‌فشارد لرزش پایه‌های وحدت و همدیگر پذیری اقوام این مرز و بوم است! مردمی که صف در صف دست خالی در برابر بزرگترین ارتش‌های جهان ایستادند.


تاریخ بیان می‌کند که مردم افغانستان از هیچ؛ همه چیز می‌سازند افکاری آزاده دارند و به سرزمینی واحد و آزاد فکر می‌کنند.
اما با توجه به چالش‌های اخیر و موجودیت دست‌های اجنبی در این سرزمین، امروز اتحاد دوران غازی امان‌الله و افکار مسعود در خاک مان جایی ندارد.
امروزَ افغانستان آمیخته با دامن‌زدن به مسائل قومی، نژادی، زبانی و سَمتی بوده فردی که قدرت دارد و به مقامی می‌رسد، سعی دارد اقوام و هم‌زبانان او نیز در کنارش رُشد کنند.
در کنار این مردم نیز به این مسائل قومی سَمتی و زبانی بیشتر فکر می‌کنند در صفحات اجتماعی و فضاهای مجازی بیشتر روی این مسائل صحبت می‌کنند و هر از گاهی به یک دیگر می‌تازند.
بیست و هشتم اسد 1396
در این تاریخ که سالروز استرداد استقلال افغانستان بود اوج تاخت و تاز به اقوم مختلف در بین شماری از مردم در فضاهای اجتماعی رد و بدل شد به بزرگان فحاشی شد و عده‌ای سمت و سو برای خود تعیین کردند.
این عملکرد بدون توجه به اندیشۀ غازی امان‌الله انجام شد کسی فکر نکرد که غازی با فکر اتحاد ملی در برابر لشکر انگلیس ایستاد و افغانستان را آزاد کرد شاید غازی امان‌الله فکر نمی‌کرد که روزی اتحاد از بین مردمش برود.
افکار و اندیشۀ او زندگی آرام تمامی اقوام و اقلیت‌های قومی در افغانستانی آزاد بود او تا زمان شهید شدن با این فکر زندگی کرد و در عملی کردن آن تلاش نمود؛ و صد البته که موفق بود.
در 28 اسد 96 حرف‌هایی مبنی بر اینکه غازی امان‌الله از قوم پشتون بوده مطرح شد که این اتفاق در تاریخ 28 اسد بی‌سابقه بوده است پیش از این نه تنها مردم بلکه مقام‌های حکومت هم به این مسائل کوچکترین اشاره ای نداشتند.
از طرفی حرف‌هایی هم مطرح شد که اقوام پشتون در حال بزرگداشت از سالروز استرداد و استقلال کشور بوده می‌خواهند قدرت شان را نمایش دهند.
18 سنبله 1396
از 28 اسد (سالروز استرداد و استقلال کشور) تا 18 سنبله (روز شهادت قهرمان ملی کشور) 20 روز فاصله است در این فاصله یک بار دیگر عده‌ای به مسائل قومی و سَمتی پرداخته و شهید مسعود را مربوط به قوم تاجیک دانسته اند.
هر چند در این میان شماری از دانشجویان، فعالان فرهنگی و حتی سیاسیون افکاری چون غازی امان‌الله و شهید مسعود دارند و به افغانستانی آزاد می‎‌اندیشند، اما با آنهم عده‌ای به دنبال دامن زدن به نقاق ملی می‌باشند.
مسعود زندگی و آیندۀ فرزندان‌اش را به خاطر اتحاد ملی و هم‌زیستی مسالمت آمیز از دست داد در حالی پس از رفتن اش افکار او نیز در حال رفتن است.
همان‌گونه که در ابتدا اشاره شد دست‌هایی بیرونی نیز در پی این نفاق ملی بوده و پروژه‌ای به راه افتاده تا یک بار دیگر درگیری‌های داخلی در کشورمان دامن زده شود.
حرف آخر
مردانی چون شهید غازی امان‌الله و شهید مسعود به هیچ قومیتی وابسته نبود مربوط به خاک افغانستان اند برای مردمی فکر می‌کردند که همیشه با غرور، افتخار، سربلندی، ایستادگی و آزادگی زیسته اند.
در لشکر غازی امان‌الله کسی قومیت را نمی‌شناخت و زیر چتر بزرگی به نام افغانستان مبارزه می‌کردند.
در بین مجاهدین شهید مسعود نیز از همۀ اقوام حضور داشته و شجاع‌ترین فرماندهان وی هزاره‌ها، ازبک‌ها و پشتون‌ها بودند.
می‌طلبد تا در شرایط فعلی همۀ مردم افغانستان شامل تمامی اقوام افکارشان را هم‌سو با شهید غازی امان‌الله و شهید احمدشاه مسعود نمایند مردانی که برای نسل‌های بعد و آینده‌ای درخشان مبارزه کردند.
امروز با چنگ زدن به طناب اتحاد و یکپارچگی افغانستان فاصلۀ زیادی با آرمان غازی و مسعود نمانده است مردان بزرگ را می‌بایست الگو قرار داد تا برای نسل‌های آیندۀ مان الگو باشیم.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار بخش ها