چهارشنبه, 30 جوزا 1397
شناسه خبر:4618

تاملی بر مواضع اخیر حکمتیار

  • انداز قلم
نوشته ها

با ظاهر شدن آقاي حكمتيار در فضاي سياسي كشور و اظهار نظرهايش در باره مسايل حاد كشور، گمانه زني‌ها و مشغوليت‌هاي ذهني متفاوت و متضاد را هم در جامعه سياسي كشور و هم در ميان مردم عام بوجود آورده است.

با ظاهر شدن آقاي حكمتيار در فضاي سياسي كشور و اظهار نظرهايش در باره مسايل حاد كشور، گمانه زني‌ها و مشغوليت‌هاي ذهني متفاوت و متضاد را هم در جامعه سياسي كشور و هم در ميان مردم عام بوجود آورده است.

لازم مي‌دانم كه براي روشن شدن افكارعامه، دوستان و هواداران صفحه فيسبوك خود اين موضع را تحليل كرده و نتيجه‌گيري نمايم.
ريس جمهوركشور به شمول مقامات بلند پايه دولت و شخصيت‌هاي نامدار جهادي و سياسي براي شخصيت سازي‌، بزرگ نمايی و بستر‌سازي بخاطر پذيرش آقاي حكمتيار در جامعه نوين كشور هر چه در توان داشتند انجام دادند و هر قدر انعطاف پذيري كه ممكن بود هم در عمل و هم در رفتار از خود شان نشان دادند.
ریيس جمهور شايد اين همه انعطاف پذيري‌، خويشتن داري و تحمل را براي تشويق و پيوستن طالبان و ساير تروريست‌ها به پروسه صلح و ثبات كشور انجام داده باشد اما تجربه سال‌ها جنگ در عراق‌، سوريه‌، سومالي‌، سودان و افغانستان به ثبوت رسانيده كه تروريست‌ها تا آخرين نفر مي‌جنگند‌، تروريست‌ها نه برنامه سياسي دارند و نه هم براي كشور‌داري ساخته شده‌اند.
آنها براي ويران‌گري‌، كشتار و جنايت آفريني در كشور‌هاي اسلامي به كار انداخته شده‌اند.
با ظاهر شدن آقاي حكمتيار، طالبان بيشتر به جنگ و آدم‌كشي تشويق شدند؛ در جريان يك هفته ولسوالي زيباك در بدخشان ولسوالي قلعه ذال در قندوز سقوط كرده، شاه‌راه پلخمري - قندوز، جاده ميان قندوز و تخار و شاهراه پلخمري - مزارشريف مسدود شده و ده‌ها غير نظامي در ولسوالي‌هاي زيباك‌، قلعه ذال و شاه‌راه‌ها به دست طالبان تروريست قتل عام شدند.
ذهن تروريست‌ها طوري برنامه ريزي شده است كه به قوم و قلبيله‌، به خانواده، حتي به زن و بچه خودشان رحم نمي‌كنند چي رسد به ملت كثيرالاقوام افغانستان.
اگر در وجود آن‌ها چيزي به نام رحم و مروت زنده باشد آن‌ها ديگر تروريست نيستند؛ از طرف ديگر اگر ما تصوركنيم كه لجام طالبان و ساير گروه‌هاي تروريستي به دست آقاي حكمتيار است يا آقاي حكمتيار روي آن‌ها نفوذ دارد اين مفكوره تصور باطل است؛ فكر نمي‌كنم كه آقاي حكمتيار روي آنعده از اعضاي حزب اسلامي كه در صفوف طالبان مي‌جنگنند نفوذ داشته باشد.
اگر آقاي حكمتيار روي آن‌ها نفوذ مي‌داشت ، در روزهاي اول ورود آقاي حكمتيار حداقل يك جبهه (١٠) نفري براي اطمينان مردم و حكومت به عنوان حسن ورودش در تلويزيون نشان داده مي شد که به صلح روی آورده‌اند.
دنده غوري‌، دند شهاب‌الدين و اطراف قندوز از حوزه نفوذ سنتي حزب اسلامي است‌، در حال حاضر فعال‌تر و كشنده‌تر از هر وقت ديگر با خشونت هر چه بيشتر در شاه‌راه پلخمري – قندوز‌، پلخمري – مزار، طالبان مسافرين را بعد از پياده كردن از موترها تير باران مي‌كنند‌ كه شما جسد‌ها و زخمي‌هاي شان را چهار روز قبل از تلويزيون‌ها مشاهده نموديد.
سقوط ولسوالي قلعه ذال در نزديكي قندوز و تصرف شاه‌راه ميان قندوز و تخار و قريه‌هاي اطراف شهر قندوز سرخط خبرهاي امروز رسانه‌ها است‌، در حاليكه شهيد (‌سيف‌الدين نصرت يار‌) و آقاي گلبدين حكمتيار دو رهبر حزب اسلامي از اين حوزه بر خاسته‌اند‌.
منظور من از تذكر اين مطلب اين است كه نيروهاي امنيتي و دفاعي كشور از يك طرف و سران حكومت وحدت ملی که به اميد نفوذ آقاي حكمتيار در ميان طالبان هستند، نبايد آتش دشمن سوز نيروهاي مسلح كشور را كاهش دهند‌، چون صلح واقعي در اراده‌، ابتكار و قدرت آتش نيروهاي مسلح قهرمان و حمايت يك پارچه ملت ما نهفته است‌.
با شرايطی كه حكومت وحدت ملي براي استقبال از آقاي حكمتيار هم در ارگ رياست جمهوري و هم در غازي استديوم ايجاد كرد‌، بزرگترين دست آورد آقاي حكمتيار بود كه دوباره در زندگي آقاي حكمتيار تكرار نخواهد شد.
آقاي حكمتيار بايد پاس آن را بداند و به نظام حاكم‌، به قانون اساسي كشور وفادار مانده‌، براي غم شريكي با ملت و كاهش دردها و رنج‌هايی كه تروريستان بر افغان‌ها تحميل كرده‌، بصورت فعال در جنگ عليه تروريزم شركت كند‌.
آقاي حكمتيار در سخنراني‌اش گفت: "من قانون اساسي دولت اسلامي را نوشته‌ام و در لويه جرگه براي تصويب عرضه خواهم كرد."
من به جناب ايشان عرض مي‌كنم كه قانون اساسي چيزي نيست كه يك فرد‌، حتي يك دانشمند حقوق و علوم سياسي از ذهن خود بنويسد بلكه قانون اساسي پيمان‌نامه ملي است كه ملت آن را طوري تنظيم‌، ترتيب و تصويب مي‌كند همه اقوام‌، بخش‌هاي مختلف جامعه، گروه‌ها‌، طيف‌هاي مختلف فكري‌، احزاب سياسي و غیره در تهيه‌، تنظيم و تصويب آن چه مستقيم‌، چه غير مسقيم از طريق حضورنمايندگان‌شان سهيم باشند‌.
قانون اساسي در اصل مخرج مشتركيست كه بر همه اقوام‌، احزاب‌، گروه‌ها‌، طيف‌هاي فكري و همگی قابل تقسيم بوده همه در سايه آن می‌توانند با فرصت‌هاي مساوي‌، با اطمينان‌، بدون تهديد و تعرض و برتري‌جويي زندگي كنند‌.
والسلام
سمونيار امين الله (ميهن‌يار) ١٨ ثور ١٣٩٦ هرات

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد