چهارشنبه, 30 جوزا 1397
شناسه خبر:4576

تلنگری بر گفته‌های تازه گلب‌الدین حکمتیار

  • انداز قلم
نوشته ها

روز جمعه برابر با ٢٤ ثور ١٣٩٥ كه آوازه پيمان صلح با آقاي حكمتيار بسيار شايع شده بود و ذهن سياسيون و فعالين جامعه را سخت مشغول كرده بود، من براي دوستان و هواداران خود در فضای مجازی، احتمالات صلح با آقاي حكتميار را توضيح دادم؛ بلآخره اين احتمالات به واقيعت بدل شد و آقاي حكمتيار در ولايت لغمان ظاهر گرديد.

روز جمعه برابر با ٢٤ ثور ١٣٩٥ كه آوازه پيمان صلح با آقاي حكمتيار بسيار شايع شده بود و ذهن سياسيون و فعالين جامعه را سخت مشغول كرده بود، من براي دوستان و هواداران خود در فضای مجازی، احتمالات صلح با آقاي حكتميار را توضيح دادم؛ بلآخره اين احتمالات به واقيعت بدل شد و آقاي حكمتيار در ولايت لغمان ظاهر گرديد.

مراسم خوش آمد گويي آقاي حكمتيار بشمول جناب آقاي سرور دانش معاون دوم ريس جمهور، آقاي اتمر مشاور امنيت ملي و آقاي جاهد وزير امور داخله در جلال آباد داير گرديد؛ لازم مي‌دانم كه به دوستان و هواداران صفحه فيسبوك خود حضور اين رهبر جهادي را در صحنه سياسي پرآشوب كشور به بررسي بگيرم تا براي روشني ذهن دوستانم كمك ديگري كرده باشم.
آقاي حكمتيار تلاش مي‌كند كه در چهره يك فرصت ساز، راه حل مشكل افغانستان و يك ناجي كشور به ميدان سياست وارد شود، او در اولين سخنراني‌اش در ولايت لغمان، روي گذشته چليپا كشيد و دست دوستي و برادري بطرف رقبا و مخالفين خود دراز كرد؛ او افغان كشي طالبان را به شدت نكوهش كرده و از آنها خواست كه به كاروان صلح بپيوندند؛ او تنها راه نجات افغانستان از جنگ و جدال بيگانه را وحدت و ايجاد حكومت قوي مركزي دانست نه حكومت ائتلافي؛ او در اولين سخنراني‌اش در لغمان نه از كسي انتقاد كرد و نه گلايه.
او چنان با اطمينان و اعتماد به نفس حرف مي‌زد كه گويا هم از داخل كشور و هم از كشورهاي منطقه و فرا منطقه به او نويد قدرت داده شده باشد.
ازسخنان آقائ حكمتيار پيدا بود كه او نمئ‌خواهد اين بار در چهره يك ايدئولوك افراطی ظاهر شود بلكه تلاش مي‌كند در چهره يك سياست مرد واقع گرا و وطن دوست ظاهر شود؛ اوچنان وانمود می‌كند كه آماده هر نوع تعامل هم در سطح داخلی و هم در سطح بين‌المللئ است.
او حتي بر مخالفين بالفعل‌اش هم حمله نكرد و در جريان سخنراني‌هايش تا كنون هيچ شخصيت را با نام گرفتن تايد هم نكرده است.
به اين معني است كه آقاي حكمتيار و متحدين منطقوي و بين‌الملي‌اش نسخ‌هاي بهتر و موثرتر سياسي براي به قدرت رسيدنش پيچيده‌اند كه هر كدام به نوبت به اجرا گذاشته خواهد شد اما ويژگي خاص آقاي حكمتيار باعث مي‌شود كه او متفاوت‌تر از سياست‌هاي تعیين شده در نسخه‌ها عمل كند، بطور مثال او در سخنراني‌هايش در لغمان و جلال اباد، رسانه‌هاي تصويري را لعنت كرده و بر زنان حمله نمود؛ او نشان داد كه از تغیير و تحول جامعه، از دستاوردهاي سياسي و مدني و از اوضاع و احوال حاكم در جامعه ما بسيار عقب است.
براي آقاي حكمتيار شايد بسيار سخت باشد كه با ارزش‌هاي دموكراسي كه محصول ١٦ سال تلاش نهاد‌هاي پيش رو داخلي و همكاري جامعه جهاني است، كنار آيد.
او از نظر سياسي شايد بتواند كه با گروه‌هاي جهادي و سياسي مخالف خود سازش كند اما بعيد بنظر مي‌رسد كه اقاي حكمتيار با ارزش هاي دموكراسي كنار آيد. ممكن است كه حتي او با دشمناش كنار آيد اما ممكمن نيست كه آزادي هاي زنان را تحمل كند .
او در سخنراني‌هاي اوليه‌اش شیوه مبارزه طالبان را سخت به باد انتقاد گرفت اما با اهداف آنها هم سوي نشان داد، او ساختن يك حكومت قوي مركزي را تنها راه خروج از بحران‌ها عنوان كرد اما شايد آقاي حكمتيار متوجه نباشد كه حكومت قوي مركزي بدون عدالت پايدار و دموكراسي ممكن نيست.
اگر با چشم باز به دنيا نگاه كنيم متوجه مي‌شويم كه قوي‌ترين، رشد يافته‌ترين، با ثبات ترين‌، ثروتمندترين و آرام ترين كشورها، مملكت‌هايی هستند كه در آنجا دموكراسي بالغ شده‌، آزادي و عدالت رشد كرده است‌.
بدون دموكراسي‌، آزادي‌، عدالت و توسعه از حكومت قوي مركزي سخن گفتن شايد نوعی از بيهوده‌گويی باشد‌.
اگر منظور از حكومت قوي مركزي حكومت استبدادي و حكومت‌هاي مطلقه باشد، اولا زمان حكومت‌هاي استبدادي و مطلقه سپري شده و دوما واقيعت‌هاي نوين جامعه افغاني و ساختار اجتماعي كشور ما ديگر نمي‌تواند حكومت‌هاي استبدادي را تحمل كند‌.
ديگر در افغانستان جايی براي استبداد قومي‌، حزبي و ايديولوژيك نيست‌، حتي اعضا و رهبران حزب اسلامي كه در فضاي افغانستان زند‌گي كرده و در پست‌هاي مهم دولتي كار كرده‌اند اين مسله را نيك مي‌دانند . نظريات رهبران حزب اسلامي را كه من از ميز گرد‌ها شنيده‌ام بسيار واقيعت‌پذير‌تر شده‌اند و با دموكراسي‌، ازادي‌، عدالت و توسعه بشري نه تنها دشمني نمي‌كنند بلكه با روند رشد جامعه ما همراهي هم مي‌كنند. اگر اقاي حكمتيار روي استبداد راي خود پا فشاري كند‌، يقینا به مخالفت حزب اسلامي راجستر شده در وزارت عدليه كشور نيز مقابل خواهد شد.
فكر مي‌كنم كه براي اقاي حكمتيار بهتر اين باشد كه قبل از عرضه كردن نسخه‌هاي سياسي كه با خود اورده است‌، يك بار با كادر‌هاي حزب اسلامي كه در افغانستان كار سياسي كرده‌اند بازنگري كند‌ اما آن بخش از مو ضع گیري‌هاي آقاي حكمتيار كه دست دوستي بطرف مخالفين سياسي خود درازكرده گذشته را دفن نمود و قاطعانه در برابر جنگ و آدم كشي طالبانيزم موضع گرفت و آن‌ها را به كاروان صلح و همبستگي با ملت دعوت كرد نه تنها قابل قبول، بلكه از نظرمن قابل ستايش و اميدوار كننده است.
با عرض حرمت
سمونيار امين الله ( ميهن يار ) هرات ١٢ ثور ١٣٩٦

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد