امروز : پنج شنبه ۲۴ عقرب ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۷

Logo moharram 2

اختصاصی /

تنها وجود قانون کافی نیست، اجرای آن ضروری‌تر است

تنها وجود قانون کافی نیست، اجرای آن ضروری‌تر است
شنبه | ۱۳۹۶/۱۰/۲۳ - ۱۱:۵۱ |
کد خبر : ۷۴۲ |
اجتماعی

خطیب نماز جمعه جبرئیل هرات در خطبه‌های این هفته، اجرای قانون از سوی تمام اقشار جامعه را ضروری عنوان کرد.

به گزارش وطن24، حجت الاسلام والمسلمین محمد یزدانی، خطیب نماز جمعه جبرئیل هرات می‌گوید: از نگاه تمام اندیشمندان اسلامی و غیراسلامی، وجود قانون برای یک جامعه انسانی و کنترل امور آنان ضروری است.

او اشاره کرد که وزارت معارف پیشنهاد داده تا مواد قانون در برنامه درسی شاگردان معارف قرار بگیرد و این طرح بسیار خوبی است.

آقای یزدانی گفته خوب است که جوانان و نوجوانان در مکتب با مواد قانون اساسی آشنا شوند و این خود جامعه را به سوی قانون‌مداری پیش خواهد برد.

اما خطیب نماز جمعه جبرئیل بیان می‌کند که وجود مواد قانون تنها به روی کاغذ کافی نیست و اجرای آن هم جزء جدا نشدنی قانون است که باید توسط همه اقشار جامعه صورت گیرد.

حجت الاسلام یزدانی در مورد ضمانت اجرای قانون سه نظریه مطرح دانشمندان را نام برد: اولین مورد مربوط به اجرای قانون توسط زور، دومین مورد علم و سومین مورد هم

او در مورد اجرای قانون با کمک زور گفت: کسانی که این نظریه را مطرح کردند، باورمند به آن هستند که قانون باید توسط زور بالای تمام افراد جامعه تطبیق شود.

دسته دوم که معتقد به اجرای قانون با کمک علم می‌باشند، باور دارند که قانون باید با آگاهی مردم مورد اجرا قرار گیرد و آگاهی و علم مردم به مراتب بیشتر از زور، اجرای قانون را تضمین می‌کند.

آقای یزدانی دسته سوم، اجرای قانون به کمک اعتقاد و ایمان را هم از آموزه‌های دین اسلام برشمرد.

او گفت: هرچند اسلام به اجرای قانون توسط زور و علم باور دارد اما این دو مورد را دارای عیب‌هایی می‌داند که نمی‌توان تنها با آنها تکیه کرد.

خطیب نماز جمعه جبرئیل ادامه داد: قانون را تنها بر افراد ضعیف جامعه می‌توان توسط زور اجرا کرد اما زورمندان تن به زور نمی‌دهند و از جانبی هم در خفا نمی‌توان از زور و قدرت استفاده کرد.

وی همچنین می‌گوید: با وجود آنکه علم برای اجرای قانون ضروری است، اما به تنهایی نمی‌توان به آن تکیه کرد چرا که در موارد بسیاری دیده می‌شود، افراد دارای علم و سمت در جامعه دست به اختلاص و فسادهای گسترده‌تر می‌زنند و این در صورتی است که افراد بی‌سواد و کم سواد توانایی کمتری را در نقض قانون دارند.

حجت الاسلام والمسلمین یزدانی بیان داشت که ایمان سنگ تمام را برای اجرای قانون گذاشته است، اگر ایمان و تقوا وجود داشته باشد هیچ کس مرتکب قانون شکنی، فساد و تباه کردن جامعه نمی‌شود.

او می‌گوید: اسلام تنها ایمان را راه چاره‌ساز می‌داند که اجرای قانون را ضمانت می‌کند.

خطیب نماز جمعه جبرئیل در بخش دیگر از خطبه‌های نماز جمعه به تعهدپذیری زوج‌ها در زندگی مشترک تاکید کرد.

او گفت که اسلام هم از نگاه معنوی و هم از نگاه مادی به زندگی زن و مرد توجه خاصی دارد و در این موارد نکته‌هایی را هم یادآور شده است.

به بیان آقای یزدانی، مرد وظیفه دارد تا تمام نیازهای مادی زن را برطرف سازد و از سوی دیگر زن هم مکلف است تا از مال مرد به درستی محافظت کند.

او می‌گوید مردی که برای تامین مخارج خانواده خود تلاش می‌کند، همانند کسی است که در راه خدا جهاد می‌کند.

از جانب دیگر اسلام تاکید دارد که زن و مرد باید میان یکدیگر با محبت رفتار کنند و از توقعات بیجا خودداری کنند.

telegram

3

D Do new

6