چهارشنبه, 31 اسد 1397

باید بدانید

بد نیست 10 نکته از شیوه‌های بهتر شاد تر زیستن را یاد آوری کنیم.

اگر به موقع و به اندازه کافی بخوابید و در زمان مشخص نیز بیدار شوید فواید بسیاری به خودتان خواهید رساند.

افسردگی در فصول سرد سال به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد و این در حالی است که تغذیه مناسب می‌تواند راهکار مناسبی برای کاهش پیامدهای آن باشد.

زمانی چاقی را نشانه سلامت بدن می دانستند. حتی در گذشته‌ها هم بعضی افراد چاقی را مساوی سلامتی کامل و آسایش می دانند. آنها وقتی می‌شنوند که فردی چاق می‌گوید مریض

همه می دانیم که کره زمین دو قطب جغرافیایی دارد: قطب شمال و قطب جنوب.

ما لبخند میزنیم، تا خوشحالی و رضایت خود را نشان دهیم. به نظر می رسد، لبخند زدن ساده ترین عملی است که انسان قدرت انجام دادن آن را دارد و لازم نیست کسی آن را به ما یاد بدهد.

خرما که يکی ازشيرين ترين ميوه هاست منبع غنی ويتامين ث و همچنين پتاسيم وآهن به شمار می آيد. اين ميوه به علاوه منبع خوب الياف « فيبرغذايی » است که می تواند به فعاليت روده کمک کند.

خورشید گرفتگی وقتی پیش می آید، که ماه بین خورشید و زمین قرارمی گیرد، و مانع رسیدن نور خورشید به زمین می شود.

چشم شما به شکل کره است، که در جلو یک برآمدگی دارد، و نور از همانجا وارد چشم می شود.

بدن شما به طور مداوم مورد حمله ارگانیزم های بیگانه ای مانند باکتریها و ویروسها قرار می گیرد. گلبولهای سفید خون شما در مقابل آنها «پادتن » تولید می کنند، که دور آنها را می گیرند و حمله مهاجمان را خنثی می سازند. پادتن درواقع سلاح بدن شما در مقابل بیماریها و عفونت هاست.

طی دو قرن گذشته، دانشمندان « واکسین » هــــــایی برای مریضی های گوناگون کشف کرده اند. اما طرز ساختن واکسین چگونه است؟

ابتدا حیوانی را به طور عمد دچار بیماری مورد نظر می کنند. آنــگاه ویروس این بیماری را از بدن حیوان مزبور جدا می سازند، سپس این ویروس را به حیوان دیگری تزریق می کنند. و پس از مـــریض شدنش باز هم از بدنش ویروس جدا می کنند. و این عمل را آن قدر تکرار مـــی کنند تا ویروس کــــاملاً ضعیفی به دست آورند.

پس واکسن شامل ویروسهای ضعیف است. وقتی که واکسن در خون شما تزریق می شود، بدنتان به طور خود به خود در مقابل  ویروس ضعیف پادتن تولید می کند.

اگــر شما بعد ها مورد حمله همین ویروس اما از نوع قوی آن قرار بگیرید، بدن شما قبلاً سلاح لازم را بــــرای جنگیدن با این بیماری تولید کرده است و در اختیار دارد.

نخستین واکسین بر علیه آبله ساخته شد. امروزه واکسینهای مختلفی در مقابل بیماریهای دیگری، نظیر دیفتری، تیفوئید، فلج اطفال سرخک و غیره ساخته شده است.

 

دانشمندان نظریه های زیادی در مورد اینکه چرا انسان پیر می شود ارائه کرده اند. اولین فرضیه این است که سلولهای مغز می میرند وجایگزین نمی شوند.

بنابرین یک فرد وقتی علایم پیری نشان می دهد، که سلولهای مغزش مرده باشد اما به نظر برخی ازدانشمندان این تئوری نمی تواند به طورکامل صحیح باشد، زیرا افرادی که درحادثه ای دچار صدمه مغزی سخت شده اند، بعد ازحادثه علامتهای پیری نشان نمی دهند.

نظریه دیگراین است که مواد کیمیایی ناخواسته ای شروع به تولید و ذخیره شدن در بدن می کنند، و در یک شخص مسن آن قدر همچون مواد کیمیایی جمع می شوند که بدن شروع به پیر شدن می کند. همچنین مــی دانیم که سلولهای ما دایم درحال تکثیر هستند.

برخی از پژوهشگران براین باورند که با ادامه زندگی ، سلولهایی که تکثیر می شوند کــــار آیی سلولهای افراد جوان را ندارند و گاهی دچار اشتباه می شوند و این اشتباه آنها بـــاعث تغیراتی در فعالیتهای اعضای بدن شده، و باعث پیری می شود.

اما پیری از چه سنی شروع می شود؟ قانون کلی در مورد شروع این دوره اززندگی وجود ندارد، ولی معمولاً آثار پیری بین 60 تا 80 سالگی به سراغ شخص می آید، و گریز از آن ناممکن است.