دوشنبه, 07 حمل 1396
شناسه خبر:2969

بیش از ۵۰ درصد درآمد شهرداری‌ها به بودجه دولت واریز نمی‌شود

  • انداز قلم
افغانستان

کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری می‌گوید، به دلیل موجودیت فساد در شهرداری‌های کشور۵۰ در صد عواید این ادارات به بودجه دولت واریز نمی شود.

کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری می‌گوید، به دلیل موجودیت فساد در شهرداری‌های کشور۵۰ در صد عواید این ادارات به بودجه دولت واریز نمی شود.
این کمیته می‌گوید، اگر در شهرداری‌های افغانستان اصلاحات قانونی، مسلکی و اداری به‌میان نیاورند، میزان فساد در شهرداری‌ها افزایش یافته و صدها میلیون افغانی عواید حکومت ضایع خواهد شد.
نسیم اکبر رییس این کمیته در یک نشست خبری در کابل؛ در مورد جمع‌آوری عواید شهرداری‌ها ابراز نگرانی کرده و به بررسی جدی سیستم عواید شهرداری‌ها از سوی حکومت تأکید کرد.
وی گفت:"عوامل اساسی در جمع‌آوری عواید باعث موجودیت فرصت‌های متعدد فساد گردیده‌است و این عوامل عدم مطابقت قانون شاروالی‌ها با قانون اساسی افغانستان است، گزینش انتصابی و سیاسی شاروال‌ها توسط حکومت، سیستم‌های شفاف در جمع‌آوری عواید وجود ندارد و همچنان برنامه‌های اصلاحاتی هم به صورت پایدار در شاروالی‌ها تطبیق نشده‌است".
مسئولان این کمیته گفتند، این گزارش را بر اساس شواهد و مصاحبه‌ها با مردم در شهرهای بزرگ در مدت یک‌سال گذشته ترتیب کرده‌اند.
آنان می‌گویند که در میان شصت و دو شهردار؛ دوزاده تن آنان فارغ صنف دوازده می‌باشند و بیشتر کارها را به گونه کلاسیک و غیر‌ فنی به پیش می‌برند.
در گزارش نشر شده آمده‌ است که شهرداری ها دو صد منبع عایداتی دارد اما آنان تنها پنج منبع عایداتی را بررسی کرده که در آن کمبودی‌ها و مشکلات زیادی قانونی، فنی و اداری را دریافته‌اند.
در عین حال اداره ارگان‌های محل ضعف در شهرداری ها را می‌پذیرد اما می‌گوید که تلاش‌ها برای آوردن اصلاحات از قبل به طور جدی جریان دارد.
منیره یوسفزاده؛ سخنگوی ارگان های محل در این باره گفت تلاش‌ها برای جمع آوری عواید به گونه مسلکی و فنی جریان دارد.
وی افزود:"بخاطری که این سیستم عواید را مدرن بسازیم سیستمی را تحت عنوان آی، اف، ام، اس آماده ساختیم که تا یک سال دیگر در تمام افغانستان فعال می‌شود، ابتدا در چهار شهر این را به طور امتحانی فعال می‌سازیم و بعد در تمام شهرها که به کمک برنامۀ یو، اس، ای، آی، دی «USAID» تحت عنوان «شهر» این کار را انجام دادیم".
سخنگوی ارگان های محل خاطر نشان ساخت که تحصیل و تجارب برای شهردارهای جدید در نظر گرفته‌ می‌شود که تا اکنون در این میان شانزده شهردار تحصیل کرده به کار گماشته شده‌اند و برعلاوۀ این قانون شهرداری تدوین شده است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد